България

Френският посланик: Не разбирам тенденцията да се преувеличават измеренията на турското робство

„Дипломатът трябва да учи бързо. Да говори, но и да мълчи. Да слуша, учи и разбира. Включително езика. Неслучайно харесвам българския израз „Най-бързите бегачи са тихите“. Означава да се адаптираш по-бързо, да разговаряш и слушаш. Покрай това, още в началото си дадох сметка, че не разбирам този синдром на периферията. Не разбирам и усложненото отношение към историята, тенденцията понякога да се преувеличават измеренията на турското робство, колебанието да се гледа напред, в бъдещето. Така, слушайки, разговаряйки, разбирам, че българските власти и българите са вече решени да се обърнат повече към бъдещето. И ето, връщам се на ролята на дипломата: да слуша, да разбира и да подкрепя тази тенденция“. Това заяви пред БНТ снощи френският посланик Ерик Льобедел.
[ad id=“225664″]
Освен това той каза още, че за сравнително краткия си престой в България (от 1 октомври 2016 г. – б.р.) не разбира и синдрома на периферията.
„Синдромът на периферията трябва да се преодолее, България да осъзнае, че става много по-централна в Европа, излиза на все по преден план и спрямо важни страни, като Русия, Турция, ситуацията в Черно море и охраната на външните граници на съюза“, каза Льобедел и посъветва България да се възприема като държава на предна линия.
„За еврозоната – България може да очаква да влезе в преддверието, т.е. да се присъедини към механизма ERM2, което ще осигури влизане в еврозоната. Президентът Макрон подкрепи България за това. Четох интервюто на министър Горанов за „Капитал” и съм готов да се съглася за етапите и предимствата на членството. И за Шенген президентът Макрон беше ясен – подкрепя усилията на България в рамките на необходимите условия “, каза още посланикът.
[ad id=“225664″]
„Франция ще продължи да насърчава, подкрепя и подтиква към продължаване на реформите и борба с корупцията“, каза Льобедел. В отговор на въпрос, той уточни, че говори за съдебната реформа и борбата с корупцията.
„Имаше такива опити при второто правителство на господин Борисов и, ако тези опити придобият реални очертания, Франция ще ги насърчи“, подчерта дипломатът.

Източник: СЕГА

редактор