Хиляди българи останаха без лекарства – какво липсва в аптеките

Хиляди пациенти остават без животоподдържащо лекарство. От българския пазар отново трайно изчезна важен медикамент – този път за болни от ревматологични и кожни заболявания. Парадоксът е, че основният подходящ заместител не е регистриран у нас, а пациентите пътуват в чужбина, за да си го набавят.

„Изтеглянето от пазара на лекарства не означава, че има недостиг” – така преди месец от здравното министерство коментираха липсата на медикаменти. Липса, с която от месеци се бори и Мариела Петрова.

На пазара у нас липсва Вентолин, който се използва за инхалация. Няма и витамин D на капки, който се предлага в хранителни добавки, но са доста по-скъпи. Няма и Резохин, защото фирмата се оттегли в началото на българския пазар. Той може да бъде заменен от Плакенил, но този вид лекарство не се внася в България, а може да бъде намерен в Гърция.

„Вентолинът е спрян за всички 5 държави, в които досега са го произвеждали и внасяли, а след това са спрели производството. Проблемът не е у нас. В България няма генерични заместители на Плакенила. Така остава голяма празнота“. Това каза в ефира на „Събуди се” Николай Костов от Асоциацията на собствениците на аптеки за липсата на тези лекарства, необходими на пациентите.

Костов обясни, че Плакенилът е важно лекарство, тъй като той се използва за профилактика и лечение на малария.

„Може да се стимулира паралелния внос и да се облекчи свободното движение на продукта в ЕС. Това зависи не само от държавата, но и от този, който да го регистрира“, коментира Костов.

Д-р Стойчо Кацаров от Център за защита на правата в здравеопазването смята, че „прекомерната регулация” и „намеса на държавата” е основната причина, поради която тези лекарства ги няма в нашия пазар. „Става дума за лекарства за лечение на злокачествени заболявания, които са нито скъпи, нито нови. Няма ги на пазара заради липса на интереси”, заяви той. И допълни, че правителството е създало отблъскващи условия за достъп до нашия пазар, като по този начин хиляди болни остават без лекарства.

„В повечето държави Здравните каси искат отстъпки, но у нас отстъпката трябва да се направи от най-ниската цена в Европа, защото изискванията за регистрация у нас са за цена, която да се сравни с 12 други държави в ЕС, но се оказва, че нашата цена по закон трябва да е най-ниска“, обясни Костов.

„Не може да се каже, че няма недостиг на лекарства. От януари установих, че го няма лекарството на българския пазар, че го няма по аптеките”, обясни Мариела Петрова.

Тя е една от хилядите болни от лупус. Разбира за диагнозата си след дълъг престой в болница преди около 8 години.

„Заболяването е на съединителната тъкан, автоимунно, ревматологично, проблемът е, че може да засегне съединителна тъкан във всеки орган и може да засегне всеки орган – сърце, бъбреци, кожа, мозък. Усложнения се получават и може да се стигне до смъртен изход”, обяснява Мариела Петрова.

За да може да живее нормално и да се грижи за семейството и за детето си, Мариела от години е на постоянна терапия. След като лекарството й изчезва от пазара, започва да търси начини да се лекува.

„Молила съм се на приятелки от цяла България – Велинград, Видин, Хасково, който град се сетите. В началото на година бяха останали, когато ми свършиха моите запаси, по едно блистерче, по две и ми ги пращаха”, разказва Мариела.

Същият медикамент се оказва основна терапия и за хиляди болни от ревматологични заболявания. От здравното министерство обясниха, че фирмата се оттеглила от българския пазар заради производствени проблеми. Освен това за ревматичноболните и пациентите с лупус имало алтернативи. Оказва се обаче, че единственият подходящ заместител за терапията на Мариела и останалите болни от лупус не само не се поема от Касата, но и все още не е регистриран в България.

„Заместителят не се продава в България, не се вкарва, не се разпространява. Алтернативният вариант е да го търсим в близките страни – Турция, Гърция. Близки, познати, приятели, когато няма кой, се пътува до Гърция – аз или мъжът ми. Голям стрес е, защото има хора, които нямат възможност да пътува, нямат възможност да си набавят заместителя и те реално стоят без лечение”, обясни Мариела Петрова.

От години здравните власти договарят все по-ниски цени, по които държавата да плаща напълно или частични скъпи медикаменти. Така обаче пазарът ни става нерентабилен за някои от чуждите фирми, отчитат от бранша. В същото време, само за година от българския пазар са изчезнали близо 160 лекарства, сред които и животоспасяващи препарати.


image0 (9K)