Анализи

Хората, които се осигуряват и за втора пенсия, ще вземат по-малко от тези с една

Хората, които се осигуряват за две пенсии – към Държавното обществено осигуряване (ДОО) и към частен пенсионен фонд, ще получат по-малък месечен доход в сравнение с хората, които са се осигурявали само в ДОО преди пенсионирането си. Това заяви пред offnews.bg експертът Любомир Христов.

Той е дипломиран финансов консултант от Американския колеж в Пенсилвания, съосновател на „Института на дипломираните финансови консултанти“, бивш член на Управителния съвет на БНБ, бивш изпълнителен директор на „Централния депозитар“ и съветник за България на изпълнителния директор на Световната банка.

Любомир Христов е участвал като посредник между Световната банка и българското правителство при създаването на пенсионния модел у нас, който действа до 31 декември 2014 година.

Всички, които са родени след 31 декември 1959 година, са длъжни да се осигуряват за две пенсии. 5% от пенсионните им вноски отиват в т. нар. „втори стълб на пенсионното осигуряване“, тоест в частен универсален пенсионен фонд (УПФ). Останалата част от парите им постъпват в държавния Национален осигурителен институт (НОИ). Така, когато се пенсионират, ще получават една по-ниска пенсия от НОИ и още една от частния пенсионен фон, коментира изданието 19min.bg.

Реалната доходност на осигурените в частните фондове обаче е толкова ниска, че тази втора пенсия няма да покрие разликата до пълна пенсия само от НОИ“, констатира Христов. Той съветва хората да върнат парите си от частните пенсионни фондове в Националния осигурителен институт (НОИ).

„Между пенсията от ДОО и пенсията от УПФ има качествена разлика“, допълва експертът.

„Пенсията от ДОО (държавното осигурявен) е пожизнена, а пенсията от УПФ (частния фонд) не е. Фондовете не са в състояние да изплащат пожизнени пенсии. Те не могат, защото трябва да имат пенсионни резерви, а те са „опапали“ като дивиденти вашите такси и в момента нямат никакви пенсионни резерви. Второ, пенсията от ДОО се индексира от държавата. Колкото и малко да е, колкото и да са недоволни пенсионерите, тя не намалява. Пенсията от УПФ не само че не се индексира, а може да намалява. Един месец може да нараства, един – да намалява. В пенсионния договор на което и да е дружество ще видите член, който казва: „Вашата пенсия се преизчислява всеки месец съобразно инвестиционните резултати. Тоест пенсията от УПФ е второкачествена, това даже не е пенсия“, заяви д-р Христов.

Той даде и още един пример: „човек, който от 2002-а до 2015 година се е осигурявал на максималния доход, не може да има повече от 15 000 в УПФ, тоест си е спечелил… около „60 лева допълнителна пенсия“.

Източник: offnews.bg / 19min.bg

Пламен Пенчев

Recent Posts