Categories: Бизнес

Хоум офис завинаги! Силициевата долина не иска в офисите

Снимка: Bloomberg LP

Оставката беше изненадваща. Иън Гудфелоу, един от водещите инженери по машинно обучение в Apple, напусна, защото е трябвало да се върне в офиса. „Силно вярвам, че по-голямата гъвкавост щеше да е най-доброто решение за моя екип“, пише Гудфелоу до колегите си, преди да напусне работата си в най-високо оценяваната корпорация в света, според съобщения в медиите.

Служителите на технологични компании в Силициевата долина в момента се бунтуват масово срещу необходимостта да пътуват до офиса. След две години на пандемия и работа от вкъщи много хора са свикнали да работят отвсякъде и не виждат защо трябва да се отказват от новия си начин на живот.

Още по темата

Тази култура обаче среща твърд отпор от страна на някои шефове: работещите в Tesla например трябва да се връщат в офиса – на пълен работен ден. Това става ясно от имейл на шефа на компанията Илон Мъск до служителите. „Ако не се появите, ще приемем, че сте подали оставка“, пише Мъск.

В друг имейл миналия месец шефът на Tesla обяви масови съкращения на работни места – макар че не е обосновал това със спора за задължителното присъствие, а със загриженост за икономиката. Впоследствие обаче главният изпълнителен директор на Tesla заяви, че общият брой на служителите в производителя на електромобили ще нарасне в идните 12 месеца, но броят на служителите на пълен работен ден почти няма да се промени. 

Други компании сега пробват различни трикове, за да привлекат служителите обратно. Компанията майка на Google – Alphabet, например. От април 164 хил. служители в цял свят трябва да идват в офиса три дни в седмицата.

Google наскоро нае Лизо, една от най-търсените американски поп певици, за концерт в централата на компанията в Маунтин Вю. Искаме да направим завръщането в офиса „нещо много специално“, пише Дейвид Радклиф, който отговаря за въпросите на работното място в Google.

През април производителят на чипове Qualcomm организира в Сан Диего т. нар. happy hour за добре дошли с безплатна храна и тениски, на което събитие главният изпълнителен директор Кристиано Амон лично поздрави служителите. Сега всеки вторник ще се сменят видовете корпоративна храна, а в сряда ще се провеждат спортни дейности, съобщава New York Times.

И Microsoft предложи на служителите си музика на живо, игри и безплатна бира и вино, за да отбележи завръщането им в офиса през февруари.

Apple, от друга страна, не избира подхода на моркова, а на тоягата. Компанията обаче не стига дотам, докъдето стига Мъск: от април насам нейните 154 хил. служители в цял свят трябва да идват в офиса един ден седмично. Компанията поддържа множество кампуси по целия свят, като флагманът е Apple Park в Купертино, който беше завършен през 2017 г. и струва около 5 млрд. долара. Постепенно времето за присъствие ще бъде удължено до три фиксирани дни – понеделник, вторник и четвъртък.

Главният изпълнителен директор Тим Кук даде ясно да се разбере, че настоява служителите да се виждат редовно. Сега повече от 1440 настоящи и бивши служители протестират срещу това в отворено писмо. „Винаги казваме на нашите клиенти колко страхотни са нашите продукти за работа от дома“, се казва в него. „Но на нас самите не бива да ни е позволено да ги използваме за това?“.

Особено младите служители считат изискването за работа от офиса за основание за напускане 

Служителите на Apple не са сами в своя протест. В проучване на изследователския институт ADP, проведено през април сред 32 хил. служители, две трети от тях заявяват, че биха обмислили да сменят работата си, ако им се наложи да се върнат в офиса на пълен работен ден. Групата на 18-24-годишните е особено настроена против това (71%). Подобно изискване от страна на работодателите се разглежда като „поведение от каменната ера“, казва Ръсел Хенкок, главен изпълнителен директор на мозъчния тръст Joint Venture Silicon Valley.

В проучване на компанията за пазарни проучвания Gartner служителите посочват като причини за нежеланието си да се върнат в офиса времето за пътуване до работа, по-малката гъвкавост, риска от заразяване с коронавирус, както и разходите. На фона на най-високата инфлация от 40 години насам цените на бензина и храната в заведенията в САЩ рязко се повишиха.

Освен това проучванията показват, че работата в офиса не е непременно свързана с по-висока производителност. В неотдавнашно проучване на Bay Area Council един от всеки двама души заявява, че е по-продуктивен, когато работи от вкъщи, отколкото в офис, а един от всеки петима – че е почти толкова продуктивен.

Особено в технологичния сектор, където трудно се намират квалифицирани работници, това отхвърляне на работата в офис се превръща в проблем за компаниите, поясни пред Wall Street Journal Шон Ригън, който ръководи продуктовия маркетинг в Atlassian.

Софтуерната компания също е премахнала изискването за работа само от офиса. „Отнема ми наполовина по-малко време да наема страхотни служители, когато им казвам, че могат да работят отвсякъде“, казва Ригън. Самият той се е преместил от района на залива до езерото Тахо, на четири часа път, казва той. Там, казва Ригън, е набирал потенциални служители, докато е карал ски. „В Силициевата долина хората имат значение, не можем да забравяме това“, казва Хенкок от мозъчния тръст Joint Venture Silicon Valley.

Иновациите се нуждаят от личен обмен

От гледна точка на технологичните компании обаче за настояването за присъствие в офиса си има причини. В крайна сметка взаимодействието с колегите е от съществено значение за иновациите: икономистът Енрико Морети от Калифорнийския университет в Бъркли е анализирал заявки за патенти и така е доказал, че специалистите са особено продуктивни и изобретателни, когато си сътрудничат с други хора в технологични центрове като Силициевата долина.

Дори и случайни срещи често водят до готини идеи: идеята за Google News например се ражда след атентатите от 11 септември 2001 г., когато двама инженери си говорят на опашката в столовата за това, че потокът от новини в момента е бил огромен, разказва бившият служител на Google Ласло Бок. Освен това без събиране в офиса е трудно да се поддържа корпоративната култура в дългосрочен план, като се увеличава мащабът.

Никълъс Блум има подобно наблюдение. Икономистът от Станфордския университет прави проучвания за работата от разстояние и консултира компании по този въпрос. Дори ако много служители предпочитат изобщо да не ходят в офиса, той казва, че „за тези служители е по-трудно да измислят нови неща, да обменят идеи с останалата част от компанията и в крайна сметка да бъдат повишени“.

Заплаха за намаляване на заплатите

В стремежа си да задържат служителите си, компаниите правят големи отстъпки. Amazon например първоначално изискваше от служителите си да се върнат в офиса на пълен работен ден миналата година. След това изискването се превърна в такова за три дни в седмицата, а сега висшите ръководители на всеки екип трябва да решават колко време им е необходимо да бъдат заедно в офиса. „Всички ние сме оценявани по това как обслужваме клиентите си, независимо откъде работим“, пише главният изпълнителен директор Анди Джаси.

Междувременно Microsoft също позволява на служителите си да договарят хибриден модел на работа след консултация с ръководителите.

Първоначално Google планираше да върне всички служители на пълен работен ден в офиса. Преди година все още се казваше, че „само в много изключителни случаи“ някой няма да трябва да идва на работа повече от две седмици. Междувременно основното правило е: три дни работа в офиса – и всеки може да кандидатства за постоянна работа от вкъщи. В дългосрочен план, казва главният изпълнителен директор на Google Сундар Пичай, 20% от служителите може изобщо да не идват в офиса.

Въпреки това работата от дома може да бъде свързана с намаляване на заплатата, тъй като в Google при определяне на заплащането се взема предвид местоживеенето на служителя. За една бивша служителка на Google това би означавало 15% намаление на заплатата, ако се беше преместила от Сан Хосе във Филаделфия, както разказва тя пред The Wall Street Journal. Жената напуска компанията.

В Airbnb смятат този подход за погрешен. „Заплатата се определя от работата, а не от местоположението“, заяви наскоро главният изпълнителен директор Брайън Чески пред Washington Post. От май насам 6 хил. служители в цял свят имат право да живеят навсякъде в своята страна и за 90 дни в една от 170 други държави. Само една седмица на тримесечие служителите ще трябва да се срещат, за да провеждат мероприятия за сплотяване на екипа.

След обявяването на новия механизъм повече от един милион потенциални нови служители са разгледали обявите за работа, казва Чески. „Гъвкавостта ще се превърне в най-важния фактор на пазара на труда след заплатата“. Той не вярва, че изпълнителните директори могат да диктуват на служителите как да работят. „Офисът, какъвто го познавахме, е в миналото“.

Други технологични компании също гледат на тренда по този начин. В компанията майка на Facebook – Meta, всички служители на пълен работен ден, чиито профили позволяват това, вече могат да кандидатстват за постоянна работа от дома. Главният изпълнителен директор Марк Зукърбърг и други висши ръководители работят постоянно от Хаваите, Ню Йорк или Европа.

Twitter също предлага на всички служители възможността да работят там, където се чувстват най-продуктивни и креативни. Това включва „работа от дома, на пълен работен ден, завинаги“, написа през март главният изпълнителен директор Параг Агравал. Dropbox прилага същия подход. Доставчикът на облачни услуги все още поддържа офиси, но вече ги нарича „студия“. Индивидуалната работа на бюро е забранена; „студиата“ са предназначени изцяло за срещи и дейности за сплотяване на екипа.

Дори Apple отново отложи плановете си за задължително връщане в офиса. Преди две седмици корпорацията отложи планираното тридневно правило за работа от централите. Като причина за това се посочва нарастващият брой на случаите с коронавируса; към момента няма нова дата за окончателно връщане в офиса.

https://www.investor.bg/

Arhiv