Председателят на ПП „Движение Да България“ Христо Иванов изпрати писмо до лидерите на политическите партии в България, с което призова за обща позиция по повод недопустимото поведение на главния прокурор на Република България, Сотир Цацаров. Прочетете пълния текст на писмото:
Обръщам се към Вас във връзка с разкритията за среща между главния прокурор на Република България г-н Сотир Цацаров и г-н Сашо Дончев, уредена с посредничеството на г-н Георги Гергов и състояла се в офиса на последния, както и с твърденията за опит за оказване на натиск от страна на главния прокурор върху г-н Дончев в качеството му на издател, предприемач и гражданин, предполагаемо упражняващ законни права в изборния процес.
Сам по себе си фактът на участие на главния прокурор в подобна среща, която не е организирана по официален протокол, следва да буди изключителна тревога по отношение на това как г-н Цацаров упражнява свързаните с високия му публичен пост правомощия и доколко спазва съответните изисквания за професионална етика и хигиена на контактите. Обстоятелството, че главният прокурор, по собствените му твърдения от позицията му днес, е приел да участва в неофициална среща с бизнесмен и заинтересовано от изхода на текущи прокурорски действия лице е силно проблематичен. Че тази среща е проведена извън официалните служебни помещения на прокуратурата е допълнителен проблем. Ако тя наистина е била уредена с посредничеството на г-н Георги Гергов, това повдига изключително сериозни въпроси за способността на г-н Цацаров да спазва необходимата професионална независимост, особено в контекста на множеството въпроси относно сделки на г-н Гергов с държавата и липсата на адекватни действия от контролните органи и на първо място на прокуратурата по тях.
По твърденията на г-н Цацаров, на тази среща му е оказван „недопустим натиск“ във връзка с текущи действия на прокуратурата. Ако това е вярно, стои изключително сериозният въпрос защо г-н Цацаров не е предприел никакви действия да привлече към съответната отговорност г-н Дончев.
Ако към това добавим твърденията, които г-н Дончев отправи относно действията на г-н Цацаров по време на срещата, тук става дума за възможни изключително тежки нарушения по отношение на базови демократични и конституционни принципи, извършени от главния прокурор на републиката. Според г-н Дончев, г-н Цацаров му е отправил редица намеци, които могат да бъдат тълкувани като заплаха, свързана с правомощията на главния прокурор. Той е опитал да окаже натиск на г-н Дончев по отношение на две медии, защитени от конституционните гаранции за свобода на словото. Направен е бил опит и за въздействие по отношение на предполагаема подкрепа от страна на г-н Дончев за представляваната от мен политическа сила – нещо, което не отговаря на истината, но и да беше вярно, би било упражняване на законно право на участие в политическия живот на страната. Че подобни действия са извършени в контекста на текуща предизборна кампания, прави скандала още по-сериозен. Наред с всичко други, г-н Цацаров е демонстрирал и силно обезпокояваща възможност да се разпорежда с информация от службите за сигурност, както и с други техни правомощия. Ако тези твърдения са верни, г-н Цацаров е допуснал тежка злоупотреба със служебното си положение, предприел е действия, нарушаващи конституционно гарантираната свобода на медиите и честността на изборния процес.
Не можем да разглеждаме този случай извън контекста на множество други предходни казуси, които повдигат сериозни съмнения за злоупотреба с правомощия, нарушения на конституционни права, демократични стандарти и изисквания на професионалната етика от страна на г-н Сотир Цацаров. Този случай е поредното доказателство, че г-н Цацаров не упражнява правомощията си при зачитане на основни демократични стандарти.
Всички тези въпроси изискват изчерпателна независима проверка на основа на която могат да бъдат предприети действия за търсене на съответната отговорност. Такава проверка е структурно невъзможна при сегашния статут на прокуратурата на Република България и на главния прокурор. Централизацията и подконтролността на дейността на всеки прокурор на главния прокурор, заедно с липсата на механизъм за отчетност спрямо някоя друга институция или за временно отстраняване на главния прокурор изключват възможността за независимо разследване относно негови действия. Това е констатирано от Европейския съд по правата на човека, Венецианската комисия и в доклади на Европейската комисия. Конкретно, тази невъзможност беше демонстрирана в безочливия отказ от страна на г-н Цацаров да бъде разследвано съдържанието на разговорите от записите по т.нар. „Янева-гейт“ независимо от поне пет препоръки на ЕК в този смисъл.
С оглед на тези обстоятелства, ние призоваваме за:
1. Оставката на г-н Сотир Цацаров от поста главен прокурор, като начало на поемане на отговорност за цялостната му дейност и конкретния скандал и като минимална предпоставка за възможността да бъде проведено обективно и независимо разследване по повдигнатите по-горе въпроси.
2. Разследване на обстоятелствата около срещата на г-н Цацаров и г-н Дончев както и относно връзките между г-н Цацаров и г-н Гергов, което да установи дали не е наличие и основание за привличане към наказателна отговорност и което да бъде проведено с участието на прокурор/и от друга страна-членка на ЕС делегиран/и от ЕК по искане на българското правителство.
3. Спешно съставяне на парламентарна анкетна комисия по този случай.
Обръщам се към Вас с призив да подкрепите тези наши искания.
Убеден съм, че ако оставим този случай без решителна реакция и наистина сериозна независима проверка, която да доведе до носене на адекватна отговорност, това ще бъде пореден разрушителен удар по възможността в България да има пълноценна демокрация и върховенство на правото. Нямам съмнения и че ако допуснем и този скандал да бъде заметен, това ще има за непосредствен резултат ескалацията на злоупотребите с репресивни правомощия и антидемократичните действия. Трябва да е напълно ясно, че без адекватна реакция сега, никой български политик, предприемач или гражданин, няма да може занапред да разчита на закрилата на закона и демократичните стандарти, нито на независимо правосъдие и медии, или дори на защитата на общественото мнение в подобни случаи. В този казус не става дума за Да, България. Става дума за всеки един от нас и българската демокрация.
Наред с това, ако ние не покажем решителни адекватни действия по този казус, България губи всякакъв шанс да изпълни своите ангажименти в рамките на Механизма за сътрудничество и оценка на ЕК по начин, който да убеди ЕК и останалите страни членки, че на нашите правосъдни институции и служби за сигурност може да се има необходимото доверие. Ето защо, ние ще информираме ЕК и посланиците на страните-членки на ЕС у нас и ще настояваме и за тяхната реакция.
С очакване за Вашата недвусмислена публична позиция в защита върховенството на правото и демокрацията в България,
21 април 2017г.
Христо Иванов – председател на
ПП „Движение Да България“
Ужасна трагедия отне живота на дългогодишния журналист Елена Дюлгерова (62 години) и внучето й Иван…