Христо Иванов е роден през 1974 г. в София. Завършва право в Софийския университет „Свети Климент Охридски“. Специализирал е във Fulbright/Hubert Humphrey Fellowship Program, Washington College of Law, във Вашингтон, САЩ, в областта на правото на национална сигурност и процедурите по съдебни назначения в САЩ. Бил е министър на правосъдието във второто правителство на Бойко Борисов от 7 ноември 2014 г., както и служебен заместник министър-председател и министър на правосъдието в правителството на Георги Близнашки от 6 август до 7 ноември 2014 г.
На 9 декември 2016 г. заедно с Мануела Малеева и Кристиан Таков Иванов анонсира нов политически проект, чието начало е дадено по време на среща „Говорим за България“, проведена в „Дома на българо-съветската дружба“ в София. Месец по-късно, на 7 януари 2017 г., учредява партия, която се нарича Движение „Да, България!“
Женен, с две деца.
Осемнайсет са учредителите на общинската структура на ПП „Движение Да, България!“ в Стара Загора. Зад целите и идеите на партията застават и близо 40 доброволци.
Както знаете „Да, България!“ възникна в навечерието на последните парламентарни избори като политическа сила. По време на парламентарната кампания ние нямахме време да създаваме трайни структури и по-скоро разчитахме на местни активистки групи, които да изнесат кампанията. Сега „Да, България!“ се структурира трайно като се учредяват местни структури, за да се превърне партията в национална политическа сила, която да се готви за следващите парламентарни избори и особено за местните избори. От тази гледна точка основната задача на структурата в Стара Загора ще бъде да „преведе“ нашите национални послания на местен език, на езика на местните проблеми и в местни измерения. От друга страна – да канализира проблемите на Стара Загора, да изведе до национални послания възможностите, потенциала на Стара Загора и да ги превърне в част от националния план на развитие. Това, според нас, е разумната стратегия, да изградим преден фронт по отношение на подготовката ни за следващите местни избори.
Това ще решат хората в Стара Загора. Първа точка в дневния ред днес е обсъждане на подобни приоритети. Фокусът е върху успеха да превърнем заявката за по-добро, за чисто управление на странта, в заявка за по-добра, по-чиста и по-компетентна местна власт, с хоризонт идващите местни избори, включително и от гледна точка на конкретиката в Стара Загора като проблеми и като потенциални възможности.
Движение „Да, България!“ има доста разнообразен членски състав от тази гледна точка. Ние при всички положения ще се стремим нашата политическа сила да бъде представителна за всички сегменти на българското общество, защото нашето основно послание е, че страната може да бъде управлявана по-добре. Може да има много по-достойно и динамично развитие. А това касае всички ни. Стремим се политическата ни програма да бъде разбираема, да достигне до гледната точка и до конкретния живот на всеки български гражданин, независимо от пол, образование, възраст и т.н. Нашата цел не е да избираме членовете си, дори и да имаме такава възможност, а напротив, да се опитваме да разширяваме колкото може повече нашите послания, така че много повече хора да виждат в нас своето представителство.
Съдебната реформа беше първоначалния силен акцент, който имахме, но никога не сме планирали той да остане единствен. Всъщност, той е част от една много по-широка загриженост, която ние имаме относно това как се управлява страната, как се упражнява власт , как се носи отговорност. Големият политически избор пред нас като общество е дали България ще продължи да се развива по европейския модел на либерални демокрации (част от които е и функциониращата съдебна система, която гарантира върховенството на закона и страх от закона), или ще допуснем страната ни да бъде тласната към едни авторитарни азиатски модели познати от миналото. „Да, България!“ се опитва да постави именно този въпрос в центъра на политическия живот на страната. За нас първостепенен въпрос е и икономическото развитие, намирането на модел за един много по-включващ, по-широко осезаем растеж като антипод на модела: „малка група хора „засмукват“ всички еврофондове“. Важно ни е как работи администрацията. Какво е и какво трябва да бъде нивото на образованието ни, т.е. важни са всички онези елементи, които биха направили България една модерна, европейска, просперираща страна, с потенциал да се развива като нормална демокрация.
Ситуацията в страната е крехко безвремие, под чиято повърхност се трупат и влошават множество системни проблеми, като започнем от проблемите, свързани с корупцията, със здравето и компетентността на институциите ни и стигнем до демографски въпроси, междуетнически отношения, възможност на държавата да осигурява спазване на закона на цялата си територия, да осигурява елементарен ред, да решава умно сериозните външнополитически предизвикателства пред нас. Имаме управление, което е неспособно да извърши решителни стъпки и да реши тези проблеми. И ГЕРБ, и Патриотите са показали, че са умели, когато тактически експлоатират един, или друг проблем. Умеят чрез ПР да имитират, отлагат, лавират около проблемите, но това управление дори не си прави труда да ни убеждава, че ще се справи с някой от дълбоките проблеми на България .
Ние живеем „на заем“ от гледна точка на историческо време, което пропиляваме. Надяваме се да ни се разминават кризите, но кризистните огнища, потенциалните кризисни огнища, стават все повече в дълбоките структури на нашия обществен, политически и икономически живот.
По същият начин стоят нещата и в бизнеса. От една страна има сектори, които очевидно показват големия потенциал на българските предприемачи, стига да им се осигурят нормални условия да произвеждат просперитет. От друга страна обаче, лошото управление като нездрава връзка между обществени поръчки и държавно влияние, бизнес и икономически структури, които не са резултат на нормално предприемачество, тровят средата, поставят твърде голяма част от населението в положение на зависимост и на страх.
В страната се просмуква страх, просмуква се безперспективност, липса на възможност да се покаже на хората някаква ясна перспектива за достойно живеене, защото големият проблем в Асеновград, който взривява хората извън конкретните инциденти, се дължи на първо място на неспособността на държавата да наложи закон и на второ място – липсата на перспектива. Без перспектива хората стават лесна жертва на радикализация, на популистко насъскване помежду им, защото нашето общество не може да покаже на младите хора към какво биха могли да насочат своите усилия, така че да бъдат успешни. Тази липса на идея как може да се съществува достойно в България е в крайна сметка, най-голямата цъкаща бомба, която убива всеки ден и икономическото развитие, и стабилността, и политическата перспектива.
Доброто, компетентното управление има тази характеристика, че то позволява един много по-добър баланс между приоритетите. Ние никога не сме поставяли въпроса единствено върху темата за заплащането. Това е популистка тема, която в предизборен контекст много добре се експлоатира, но за нас е ясно, че за да имаме наистина дълбока реформа на образователния сектор, каквато е необходима там, трябва да се направят много други стъпки. Описали сме ги в своята програма и сега работим много задълбочено върху тяхното доразработване. На следващите избори – парламентарни и местни, ще се явим с много по-конкретни идеи. Централен приоритет за нас е чрез политика на идеите, чрез политика на почтеността и на смелостта, макар и бавно, да получим доверие, особено от онези български граждани, които усещат безперспективността, които знаят, че страната може повече, за които свободата и свободното гражданство, са основна ценност, а предприемачеството – икономически фундамент. На база на този ключов съюз между нас и тези граждани, ние се надяваме да предложим визия как страната може да бъде управлявана добре, компетентно, от почтенни хора. Това е ключова предпоставка за реформирането, за постепенното вкарване в режим на добра работа на отделните сектори, без значение дали става дума за образование, за здравеопазване или правосъдие и сигурност.
Необходимостта изисква да решим централния проблем в България – заинтересоваността на твърде много зависими, некомпетентни и корумпирани хора, от това страната да се управлява зле, да няма добра селекция на почтени и компетентни кадри в нито един секторите, заинтересовани да се подменя самата логика на управлението. Ако ние успеем да направим такъв обрат, това ще осигури със сигурност едно много по-добро разпределение на ресурса, който произвежда и с който разполага страната ни. Ще осигури разпределение, почиващо на идеите за растеж, съответно блага за много по-широк кръг граждани. Наш приоритет сега е изработването именно на такива конкретни секторни политики, предложения, оферти към нашия работодател-българският избирател. Успех би била възможността на следващите избори, да можем да направим една съвсем конкретна, съвместна оферта с голямата част от избирателите, в името на развитието на страната ни.
Всеки компромис, който обслужва постигането на целта за добро и компетентно управление и за много по-динамично развитие, т.е. всеки политически копромис е нещо, което ние бихме обмислили, защото нашата цел на политически терен е да поемем ангажименти и да ги изпълним. Не бихме направили компромис със самоуважението си, с това, че „Да, България!“ не е партия на хора, които мечтаят да бъдат политици. Партия е на хората, които имат своя успех в своята сфера на живот, но отговорността им ги принуждава да поемат и политически ангажимент. В този смисъл, ние сме готови на коалиция, на тематични коалиции, на договаряне на конкретни секторни политики…
Ние не сме самоцелни доктринери и точно затова в работата ни с евентуални политически партньори, ще бъдем изключително взискателни и прецизни относно това дали една или друга стъпка води именно към добро и компетентно управление, от което има нужда страната.
Съдът призна новоизбрания американски президент Доналд Тръмп за виновен по делото за даване на подкуп…