След представянето им в София и тъкмо преди да отпътуват за Виена, в Художествена галерия – Стара Загора ще гостуват произведенията на първия български академично школуван гравьор – старозагорецът Никола Попов (1868? – 1954)
Близо 160 години след рождението му, изключителният български гравьор Никола Попов се завръща в родния си край, за да се срещне чрез своето творчество със следващите поколения, напомняйки им, че Стара Загора е град на липите, но и на художниците.
Неговите изящни гравюри, представени още през 1892 г. в Художествения отдел на провелото се в Пловдив Първо българско земеделско-промишлено изложение и показани на Световното изложение в Париж през 1900 г., ще могат да бъдат разгледани от гражданите и гостите на Стара Загора от 25 юли до 1 септември 2024 г.
Изложбата на галерия „Лоранъ” с куратор Елисавета Станчева, показана през есента на 2023 г. в София, по повод гостуването в родния град на художника е обогатена с информация, отнасяща се за неговия произход. Благодарение на всеотдайния изследователски труд на Райна Антонова, главен уредник на отдел „Нова история” в Регионален исторически музей – Стара Загора бе установено, че дядото на Никола Попов, отгледал своя рано осиротял внук, е видният обществен деятел и популярен старозагорски възрожденски учител Атанас Иванов, на когото е кръстено днешното село „Даскал Атанасово“. Доброто сътрудничество между ХГ – Стара Загора и Регионалния исторически музей ще направи възможно в рамките на изложбата да бъде показано и родословното дърво, където се разпознават имената на множество видни старозагорци, нарисувано от самия Никола Попов през 1928 г.
Освен този забележителен артефакт, в Стара Загора за първи път ще бъде изложена единствената известна до момента оригинална медна плоча, гравирана от Никола Попов. Върху нейната повърхност се разпознава образът на княз Фердинанд, отпечатък от който именно пътува през 1900 г. до Париж. Тази гравюра ще бъде показана в няколко състояния, също както процесът на работа на художника разкриват още няколко негови творби. Затова не е чудно, че организаторите решават да именуват събитието „Щрихи и състояния” – от една стана обръщайки внимание на основни понятия, свързани с гравьорското изкуство, от друга обаче правейки алюзия с двете „състояния”, през които преминава животът на художника Никола Попов, който след завръщането си в България през 1895 г., се посвещава на дългогодишна преподавателска дейност.
В допълнение на гравюрите, рисунките и декоративните проекти на Никола Попов, гостите на изложбата ще могат да се запознаят и с един графичен отпечатък, работа на неговия преподавател във Виенската академия за изящни изкуства – проф. Йоханес Зоненлайтер (1825 – 1907). Този отпечатък е част от серия, пресъздаваща пана от завесата за комични опери на Императорския и кралски дворцов театър, днешната Виенска държавна опера. Направен е по рисунка на изключително популярния през 19 век Фердинанд Лауфбергер (1829 – 1881), който изработва дизайна на завесата като поставя акцент върху радостта, която носи музиката.
Никола Попов също работи по сюжет от завесата на Лауфбергер – без да повтаря дословно работата на своя учител, той избира паното „Ловни фанфари“ и създава във Виена гравюрите, познатите днес като „Ловна сцена“ и „Ерос“, детайли от които екипът на д-р Катя Тинева – Гюрковска избира за рекламни транспаранти, които ще украсяват сградата на галерията до началото на месец септември.
Откриването е на 25 юли /четвъртък/ 2023 г., 18:00 часа, Художествена галерия – Стара Загора, бул. „Руски” № 27
България е колонизирана от Запада. Това твърдение се чува все по-често от противниците на европейското…
Фирма, близка до унгарския премиер Виктор Орбан. Една от най-големите компании в Централна и Източна Европа…