След като завършва гимназия, също като баща си започва работа като учител. Продължава да рисува. Сам изучава техниката на маслената живопис.
Младият Жельо Тачев постъпва в Художествената Академия в София през 1914г. Придобитите умения да работи с четка върху платното му създават проблеми. Неговите професори имат изисквания за първоначална рисунка с молив или въглен, а за него това е излишно. Среща подкрепа единствено при проф. Петко Клисуров.
Живописва много енергично и не се съобразява с протяжността на учебния план. Прави портрети за час-два, а преподавателите изискват да рисува етюд за цял ден. В ателиетата на Цено Тодоров и Стефан Иванов влиза с по няколко платна и всеки ден завършва по няколко творби. В края на учебната година представя повече от 100 завършени произведения, професорите му предлагат да прескочи три семестъра.
В Стара Загора в салона на дружество „Театър“ показва портрети на свои близки, фигурални композиции и пейзажи. Дипломира се през 1923г. и веднага организира първата си самостоятелна изложба в Тръпковата галерия в София. През същата година показва своя самостоятелна изложба и в Стара Загора.
През 1924г. представя в София втората си изложба и в началото на лятото заминава да специализира във Франция. В Париж си наема ателие до Айфеловата кула и почти веднага получава първи поръчки за портрети. Идеята за специализация остава на втори план пред възможността да покаже картините си в парижките зали. Излага в галерия Рене Зиви през 1925г, след това в Гранд Пале, после в Салона.
През 1935г. се връща в България. Веднага показва своя изложба с около стотина платна в Тръпковата галерия. Включени са портрети, голи тела, пейзажи. Централно място е отделено на фигуралните композиции. Отзивите за изложбата са противоречиви.
Замисля голяма поредица от творби, посветени на драматичните събития по време на средновековната ни държава. Работи върху този проект седем години. Основната част от композициите развива върху платна, надхвърлящи 12-15 м. всяка картина е с десетки фигури и е замислена като част от панорама на българското Средновековие. Изложбата е открита през 1939г. Голяма част от нея е показана и във Военно-историческия музей.
Отзивите на критика и публика за противоречиви. Изложбите по това време показват други творчески търсения и голяма част от художниците я приемат като анахронизъм. Съчетаването на академични, романтични и символистични средства са чужди на българските творци и публика.
Често пътува до Стара Загора и София, но никога повече не организира своя изложба. Рисува портрети, натюрморти, пейзажи от дунавския бряг. Има желание да покаже юбилейна ретроспективна изложба с произведения от всички периоди.
Събира над 850 платна и иска от СБХ да ги изложи в големия салон на ул. „Гурко“. Отказват му и това е голям удар за твореца. Умира през 1964година.
Отборът на Академик Бултекс 99 спечели домакинството си срещу Берое със 79:77 (24:19, 14:17,…