Съветът на Европейския съюз (ЕС) по правосъдие и вътрешни работи отхвърли в четвъртък присъединяването на България и Румъния към Шенгенското пространство. Там беше допусната единствено Хърватия, предаде БТА, позовавайки се на дипломати, участвали в гласуването.
Кандидатурите на София и Букурещ бяха отхвърлени с 25 гласа „за“ и два „против“. По информация на БНР Австрия е гласувала срещу приемането на двете балкански страни, а Нидерландия – само срещу това на България.
Както е известно, нидерландското правителство поиска напредъка на София по линия на върховенството на закона да бъде оценен в доклад по Механизма за сътрудничество и проверка, по който не е имало действия на Европейската комисия (ЕК) от края на 2019 г.
По-рано в четвъртък Австрия предложи кандидатурите на България и Румъния да бъдат разгледани през есента догодина. Нидерландия декларира още миналата седмица, че е “твърде рано” за промяна на позицията ѝ спрямо София.
Това предизвика остри реакции от български политици като президентът Румен Радев дори определи поредното вето над приемането на България в Шенген като “цинизъм”. Служебният премиер Гълъб Донев пък допусна кабинетът да предприеме “ответни мерки”, но не уточни какви. Последваха и призиви от бизнеса за бойкот на нидерландски стоки.
ЕК вече няколко пъти каза, че България, Румъния и Хърватия изпълняват критериите и са готови за членство в Шенгенското пространство. Европейският парламент призова страните да бъдат приети в зоната без повече забавяне.
България, Румъния, Хърватия, Ирландия и Кипър са единствените страни от ЕС, които не са част от безвизовото пространство, докато държави, които са извън ЕС – Исландия, Норвегия, Швейцария и Лихтенщайн, са негови членове.
В Шенгенско пространство, което обединява 26 страни, до голяма степен няма гранични проверки и това позволява на хората да пътуват, работят и живеят в друга държава без визи или разрешителни.
Петлите са не само символ на утрото, но и интересни същества със специфични характеристики и…