Още две български гражданки са участвали в руската шпионска мрежа, разкрита във Великобритания, сочи разследване на Би Би Си, публикувано в понеделник.
Медията разкрива самоличността на българките – Цветелина Генчева, която живее в София, и Цветанка Дончева, която живее във Виена. Според Би Би Си двете са провеждали операции за наблюдение, с които са подпомагали шестимата българи, осъдени за шпионаж в Лондон.
Свободна Европа изпрати въпроси по случая до Министерството на външните работи (МВнР), Държавната агенция „Национална сигурност“ (ДАНС) и прокуратурата. До приключването на работата по текста не бяха получени отговори. Не успяхме да установим контакт и с двете жени, за които става въпрос в разследването.
Новината идва няколко седмици след като в началото на март трима българи – Катрин Иванова, Ваня Габерова и Тихомир Иванчев, бяха осъдени за шпионаж в полза на Русия в Лондон. По-рано други трима – Орлин Русев, Бисер Джамбазов и Иван Стоянов, се признаха за виновни по същите обвинения.
Тяхната дейност е включвала следене на разследващите журналисти Христо Грозев и Роман Доброхотов, работили по разкриването на ролята на Русия в серия отравяния – включително на руския опозиционен лидер Алексей Навални през 2020 г. и на Сергей Скрипал през 2018 г.
Според разследващите шпионската мрежа е контролирана от чужбина от Ян Марсалек – австрийски гражданин, издирван за финансови измами и уличен от британските власти като руски агент.
В хода на делото се разбра за две „тайнствени“ жени, които са участвали в операции за наблюдение на хора, следени от мрежата. Сега Би Би Си твърди, че е разкрила тяхната самоличност чрез работа с отворени данни и разговори с източници.
Според медията двете българки са работили за същата шпионска мрежа под контрола на Марсалек.
Новината идва и след като в понеделник стана ясно, че Австрия разследва българска гражданка за шпионаж в полза на Русия. Самоличността на жената не беше съобщена, но според Би Би Си става въпрос именно за Дончева.
В същото време данните за участието на Генчева, за която се твърди, че живее в София, за пръв път сочат дейност в полза на шпионската мрежа, извършвана от територията на България.
Цветелина Генчева живее в София и е служителка на летището. Според Би Би Си тя се е възползвала от работата си в авиоиндустрията, за да събира данни за движението на таргетираните от шпионската мрежа хора. Работата ѝ е позволявала на шпиони да се настаняват много близо до следените от тях хора по време на полети така, че да могат да ги наблюдават и да събират информация за тях.
Генчева е участвала в групови чатове с част от осъдените за шпионаж българи във Великобритания и е събирала данни за полетите на разследващия журналист Христо Грозев.
Би Би Си е идентифицирала Генчева най-напред през профила ѝ във Фейсбук, който вече е с променено име. В него Генчева си е общувала с част от осъдените за шпионаж българи – Иванова и Джамбазов.
Според източник на медията Генчева е известна на българските служби за сигурност като свързана с шпионската мрежа. Свободна Европа не получи потвърждение за това от българските институции.
Цветанка Дончева живее във Виена. Според Би Би Си тя също е подпомагала шпионирането на Грозев, като е обитавала апартамент срещу неговото жилище във Виена и е снимала дома му. Сред другите ѝ цели са били високопоставени австрийски официални лица, включително ръководителят на разузнаването, както и австрийска разследваща журналистка.
Освен това е получавала пари за разпространяване на проруска дезинформация в Австрия и Германия. Това се припокрива със съобщението на австрийската дирекция за държавна сигурност и разузнаване от понеделник, че разследва българка за същите действия. Според информацията от австрийските институции въпросната българка е признала, че е работила в полза на шпионската мрежа.
През декември българка беше арестувана от австрийската полиция по подозрения в шпионаж, но после беше освободена. Според Би Би Си в този случай също е ставало дума за Дончева.
Съдебни документи, цитирани от медията, разкриват и какво е казала Дончева на разследващите органи. Според тях българката е извършвала наблюдение по списък с имена, адреси и снимки, предоставени ѝ от Ваня Габерова, която е сред българите, осъдени за шпионаж.
Генчева и Дончева не са отговорили на въпросите на Би Би Си по случая и не са се възползвали от предоставената им възможност да коментират. Към момента двете не са задържани и не са осъдени за престъпление, пише още медията.
Британската полиция прекрати дейността на шпионската мрежа през 2023 г. и разкри данни за множество операции, извършени от нея между 2020 и 2023 г.
Според разследващите обвинените българи детайлно са наблюдавали хора и места, които са били обект на посегателство от страна на Русия. Групата е била базирана във Великобритания, но е оперирала и в други европейски страни. Членовете ѝ са получавали значителни суми за работата си. Съобщения, които са си разменяли, включват планове за отвличане и убийство на някои от целите, включително Христо Грозев и Роман Доброхотов.
Чипът на дебитните и кредитните карти, който доскоро се смяташе за най-сигурната защита срещу източването…
Най-често притеснението се възприема като нещо негативно. Чувството е никак не е приятно. Освен това…
Ако сте вегетарианци, или просто не ви се яде месо, ние ви предлагаме вкусна и…
Често наблюдаваме тези птици по картички, пейзажи, картини... Малко знаем за тях, но на всеки…
Село Равадиново се намира на около 2 километра от Созопол и на около 206 от…
На Мая и чичо ѝ Никола Вапцаров [ad id="263680"] Опасно честно е да бъдеш честен.…