Categories: България

Цената на живота: „Доброволци“ даряват кръв, но искат до 500 лв. за банка

Доброволци предлагат кръв за да помогнат на хора, чийто живот се нуждае от кръвопреливане, но впоследствие става ясно, че „добрината“ съвсем не е безплатна.

Оказва се, че схемата с търговците на кръв работи отдавна и те се отзовават на апелите за помощ в сайтовете за доброволно и безвъзмездно кръводаряване. Цената, която искат, е различна – според случая, но и според мястото на преговорите.

Още по темата

31 май 2022 15:05

16

17 апр 2022 09:25

28

24 мар 2022 08:28

8

Все още около болници и центрове за кръводаряване могат да бъдат видени хора, които предлагат кръв срещу заплащане. Такива обаче все по-често се срещат в групите за доброволно и безвъзмездно кръводаряване във Facebook, в която много хора намират спасение.

Схемата е следната – следят апели за помощ, в които е посочен телефонен номер на нуждаещия се. Звъни се и се предлага кръводаряване. Впоследствие обаче се оказва, че не става дума за доброволен акт, а за предложение за сделка. Някои от търговците на кръв искат предварително заплащане чрез бърз паричен превод.

Преди две седмици мъж потърсил кръв за свой приятел, на когото му предстояла операция. Публикувал апела в група за доброволно и безвъзмездно кръводаряване в социалните мрежи и оставил телефонния номер на нуждаещия се.

 „Пуснах обява, че се търсят безвъзмездни кръводарители. Бях много учуден, когато той ми се обади и ми каза, че му е звънял човек, който е искал пари за тази услуга“, каза той пред БНТ.

Георги обаче решил да проучи мнимия дарител, за да предупреди другите нуждаещи. Записал телефонния си разговор с него, в който се чува и конкретната цена.

„По 200 лв на банка. Ако нещо са ви много паричките, ще ги навия момчетата и на по 150 лева. Не съм сам, разбирате ли?“

Това не е единственият такъв случай. В социалните мрежи могат да се видят още сигнали за хора, за които кръвта има цена. Например в този случай – тя е 250 лв.

В друг случай за жена, нуждаеща се от рядка кръвна група и три банки са поискали 1500 лв.

Според наша информация обикновено търговците пред центровете се представят само с малко име, като те самите не даряват кръв, а играят ролята на посредници – осигуряват необходимия брой хора.

„За случаите, в които едно лице получава материална облага, за да дари тъкан и тя е доста сериозна – от 20 000 до 40 000 лв глоба. Има и едно второ измерение. Това се касае за случаите, в които едно лице набира други хора, които да дадат кръв и тази кръв да бъде продадена. В този случай говорим за класическа форма на трафик на тъкани, там вече наказанието е доста високо, то е до 8 години лишаване от свобода“, коментира темата адвокатът Силвия Петкова

Освен с наказания, търговията с кръв може да бъде пресечена и просто с повече солидарност.

    „Изключително грозно явление. И отговорност на всички нас, на цялото ни общество е да се справим с този проблем. Как можем да се справим – единствено и само ако всички здрави български граждани редовно даряват кръв. Това е начинът да имаме национална трансфузионна сигурност“, отбеляза проф. Румен Попов – началник на кръвния център във ВМА.

По думите на лекаря, същинската процедура за даряване на 450 мл кръв отнема между 5 и 7 минути, а ползите за здравето са много. Ценоразпис няма, но стойността може да е спасен човешки живот.

https://www.dnes.bg/ … Натисни СПОДЕЛИ, моля!

Arhiv

Recent Posts

Магнезий L-треонат: Ползи за мозъка

Магнезий L-треонат е специална форма на магнезий, която лесно преминава кръвно-мозъчната бариера и подпомага когнитивните…

10 часа ago

Коензим Q10 (CoQ10): Енергия за клетките

Коензим Q10 (CoQ10) е мощен антиоксидант, който подпомага производството на енергия в клетките и предпазва…

11 часа ago