В условията на пандемия и нарастващите цени на електроенергията бизнесът предлага мярката за подкрепа на заетостта „60/40“ да бъде преформатирана като „75/100“.
„Тоест 75% от възнагражденията и осигурителните вноски да се покриват само за неотработеното време, а за отработеното време работодателят да изплаща 100% от възнаграждението“, призова Добрин Иванов от АИКБ.
Високите цени на електроенергия на едро няма как да се отразят пряко върху сметките ни за ток. Още след 1 януари обаче битовите потребители ще почувстват осезаемо отражението. Тогава се очаква да поскъпнат също парното и топлата вода заради нарастващата цена на природния газ на световните борси.
„Ако се случи минимум 20%, то тогава при следващия регулаторен период трябва да очакваме много сериозен взрив на цените. Предполагам, че повишението ще бъде доста повече от 20%, може да стигне и 40%“, прогнозира председателят на Асоциацията на топлофикационните дружества инж. Кремен Георгиев.
На фона на поскъпването на основни хранителни стоки и услуги на битовите потребители няма да се наложи да плащат повече при посещение в заведенията например, въпреки че именно те реализираха най-големи разходи и заради цените на електроенергията, и заради ограниченията върху работата им в условията на пандемия.
„Първо, доставните цени се вдигнаха страшно през последните два месеца. Сметките за ток са се вдигнали с по 2,5 спрямо същото време миналата година. Не могат безкрайно да се вдигат цените, защото на хората не се е променил стандартът, така че от това вдигане на цените няма да има голям смисъл. Това е поредното нещо, което изяжда от печалбата“, обясни председателят на БАЗ Ричард Алибегов.
От „Българския енергиен холдинг“ обаче казват, че тенденция за поевтиняване на ток няма, защото търсенето на електроенергия в момента е много голямо.
Вижте повече в репортажа на Камелия Стоянова по Bulgaria ON AIR
Алберт Попов запази мястото си в Топ 10 за малката световна купа в слалома, след…