„Този газ, който е нагнетен в „Чирен“, е купен в неблагоприятен период, когато трябваше да напълнят хранилището до минимум 80%, изпълниха изискването – на съответната цена. Газохранилището е природен обект, не е скъп бидон. За да продължи да съществува, трябва периодично някаква част от него да се добива и след това да се нагнетява отново. Не е задължително целият да изтеглим, но част от него да, за да съхраним това съоръжение“, обясни председателят на Асоциацията на топлофикационните дружества Кремен Георгиев в студиото на „Денят ON AIR“.
По думите му цените трудно могат да се прогнозират с месеци напред. Но е факт, че в момента стойността на газа на световните пазари е най-ниската от много време насам. Но количествата от „Чирен“ трябва да бъдат калкулирани в сметките пред КЕВР.
„Не знам каква е причината европейската цена да е толкова ниска – 43 евро. Рано или късно това в някаква степен ще повлияе на цената на газа у нас. Ако тогава имаме късмет, на световната борса цената да падне, и при нас ще има поевтиняване, но не разчитаме на късмет. Ние сме нагнетили по-скъпия, другите – по-евтин. По-ниската цена на европейските борси ще тушира по-скъпата цена от хранилището“, заяви Георгиев пред Bulgaria ON AIR.
Председателят на Асоциацията на топлофикационните дружества посочи също, че дистанционното отчитане на топлоенергията е неизбежен процес. А във времето до задължителното им поставяне – 2027 г., те вероятно ще поевтинеят.
Гледайте целия разговор във видеото
Rhodiola Rosea е растение, известно със своите адаптогенни свойства, помагащи на тялото да се справя…
Витамините от група B са жизненоважни за енергийния метаболизъм, здравето на нервната система и поддържането…
В Краснодарския край в Русия е обявено регионално извънредно положение заради разлива на мазут в…