Categories: България

Цоков: Повече пари за образование са предвидени за следващата година

Образователният министър сподели, че в проектобюджета за следващата година са предвидени повече пари за наука и образование – 4,8% от БВП, докато в миналогодишният бюджет средствата са били 4,1% от БВП.

„Има увеличение на средствата за образование и наука, което показва приоритизирането на образованието и науката за нашата страна и това е положителен знак. За средно образование, това, което касае учителите е, че ще се постигне увеличение на работните заплати до 125% от средната работна заплата за предходната година за страната”, каза пред БНТ Галин Цоков и добави, че за висшето образование се дават около 400 млн. лева отгоре.

Около 8 милиона лева ще има и за наука – предвидени са и за увеличение на издръжката на БАН, каза министърът на образованието и науката.

Цоков обясни, че държавата от години регулира по доста сложна формула какви специалисти излизат от университетите. Статистика от тазгодишния рейтинг е в добра насока, ако преди 5-6 години около 46% от бакалаврите са на работно място, което изисква висше образование в съответната специалност, сега това са 61 на сто.

„15% са нараснали хората, които работят това, за което са учили в бакалавърската степен, а при магистрите това са над 70%“, обобщи проф. Цоков.

Министърът каза, че основен приоритет в образованието е как то да стане по-съвременно и насочено към конкретните умения и таланти на децата. Освен навлизането на ИИ, е важно възпитанието и ценностите – социалното и емоционално учене и развитие на учениците.

“Търсим възможност за развитие на силните страни на децата, така че да се чувстват адекватно оценени и да могат да развият талантите си. Бяха създадени 5 училища-лаборатории за иновации, които развиват определени важни за нашата система иновации. Някои са свързани с позитивно образование, финансова грамотност, екология, зелена енергия, интегрирано знание и др. От тази година има още 6 лаборатории, насочени към социално-емоционално учене, образование и спорт, образование с изкуство, с наука, с изкуствен интелект“, каза още образователния министър.

По казуса относно сградата на Румънската гимназия в София също има развитие.

„Има възможност училището да бъде настанено в много добра сграда, в центъра на София, на улица „Стара планина“, в сградата на професионалната гимназия „Никола Йонков Вапцаров“, където учениците могат да работят в едносменен режим и да бъдат двете училища заедно. Тази сграда е държавна собственост, а не на общината, така че това би било дългосрочно решение“, обобщи министърът.

Цоков още веднъж напомни и решението на МОН да обяви 3 януари за неучебен ден.

„Не беше лесно решение. 3 януари беше заложен като учебен, защото иначе щеше да е учебен 23 декември и пак щеше да има подобни дискусии.“

Проф. Цоков смята, че трябва да се отвори дискусия за увеличаване на учебната година с една седмица – независимо дали да се започне със седмица по-рано или да се завърши седмица по-късно.

„Въпросът е много чувствителен, но трябва да се проведе диалог“, категоричен е министърът.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.

https://www.dnes.bg/

Arhiv