[ad id=“225664″]
Не сме мислили за църковен, доскоро, след като две мои познати сключиха такъв и някак си, да го наречем, „ни заразиха“ с тяхното настроение по подготовката и осъществяването на самата църковна сватба. Стори ни се добра идея и с моя съпруг се замисляме дали и ние да не направим такава, нищо че е минало доста време от предишната. Достатъчно вярващи сме, нищо че не ходим всяка неделя и по всички празници на църква.
Въпросът ми е – църковната сватба по същия начин ли трябва да протече като граждански брак?
Тогава съпругът ми ме взе от дома на родителите ми, хвърлях букет и прочие. Сега трябва ли да имам нов букет, шаферки, пръстени, може ли с мъжа ми да тръгнем от общото ни жилище, в което си живеем?
Може ли без него или е редно една двойка, след като е сключила граждански, да сключи и църковен брак? Каква всъщност е символиката на църковния брак?
[ad id=“263680″]
Алена отговаря: Ти ме пита много пъти, преди да сключиш граждански брак за какво ли не. Бях изненадата, че сключваш само граждански брак, но това е твой и на съпруга ти избор. Вярата не се състои в ходене на неделна служба, нито в посещаване на храмовете, тя трябва е в сърцата ви, така че дали сте вярващи, или не, преценява Създателят, преценява Иисус, без значение какво мислите вие двамата и в какво вярвате или не вярвате. Главата ти е пълна с противоречиви четива, които размиват истината и те отдалечават от правилността на постъпките ти. Църковният брак не е игра на красив ритуал, затова категорично не приемам написаното от теб, че ваши познати са ви „заразили“ с тяхното настроение. Ако ще сключвате с твоя съпруг църковен брак заради ритуала, настроението и спомена, а не защото се вричате и пред Бога, по-добре не го правете, а си останете с гражданския ритуал. Гражданският и църковният брак не вървят ръка за ръка. Докато гражданският е задължителен за пред закона, църковният не е. А и нека напомня, че църковният брак при развод също трябва да се разтрогне, както и гражданският.
[ad id=“236993″]
Ако решите да сключвате църковен брак, може да тръгнете от общото си жилище, пръстените да са халките от гражданския, гостите няма защо да са много, но вие си преценете финансовите възможности. Букетът е задължителен, дали ще го хвърляш или не, е твое решение. Всичко, което питаш, е описано в книгите ми и в списанието. Не е редно да повтарям все едни и същи съвети, сякаш няма нови интересни теми.
[ad id=“236999″]
Смисълът на църковния брак е единение пред Бога и ако за пред закона гражданският е валидният, за пред Твореца църковният има по-голяма сила и съответно носи последици, добри или не толкова добри при разтрогването му. Съветвам те, преди да решите да се вречете и пред Бога, да прецените защо го правите.
http://karm-krag.com
Киселото зеле е не само важна част от традиционната българска кухня, но и продукт с…
Сарми – едно от най-любимите ястия в българската кухня, което носи със себе си традиции,…