Българската православна църква почита днес църковния празник за Зачатието на Света и праведна Анна, който се чества и като празник на майчинството.
В православния календар този празник е тясно свързан с празника на Рождеството на Пресвета Богородица. На него се почита зачатието на Света Анна – майката на Богородица. Това е денят, в който Света Анна е заченала Пресвета Богородица, която е дала на човечеството Исус Христос.
Света Анна се смята за покровителка на брака, на семейството и майчинството, както и закрилница на девиците, вдовиците и на бременните жени.
Праведните Йоаким и Анна дълго време нямали деца и много тъгували. Макар и вече престарели, желанието и молитвите им към Бога били толкова искрени, горещи и всеотдайни, че той изпълнил молбата им. Един ден при Анна се явил Архангел Гавраил и й открил, че ще роди преблагословена дъщеря, чрез която ще се благословят всички земни племена и целият свят ще получи спасение. След девет месеца – на 8 септември, семейството било ощастливено с момиченце, което нарекли Мария – бъдещата майка на Исус Христос.
Православната църква почита Света Анна няколко пъти в годината. На 8 и 9 септември, когато се празнува Рождеството на Пресвета Богородица и се възпоменават нейните родители – Свети Йоаким и Света Анна; на 9 декември, когато се празнува зачатието на Пресвета Богородица от Света Анна и на 25 юли, когато е денят на успението или смъртта на Света Анна.
В народния календар освен с майчинството, денят се свързва и с обръщането на слънцето на изток, към пролетта, както и с нарастването на деня. Ражда се нещо ново, нова светлина, ново време, Нова година, нов късмет, припомня БТА.
Имен ден празнуват Ана, Анна, Анка, Ани, Янко, Янка
Петлите са не само символ на утрото, но и интересни същества със специфични характеристики и…