Categories: България

Четвъртата вълна – какви са ефектите от управлението й?

Адекватно ли е управлението на четвъртата вълна на пандемията от COVID-19? Какъв тип мярка е зеленият сертификат и действа ли регионалният подход?

Нов рекорд на заразените с коронавирус у нас за денонощие – 6816 случая на новозаразени с коронавирус в страната. „Статистиката е притеснителна, защото повишения интензитет на разпространение на вируса в период на предстоящ грипен сезон, буди притеснения и изисква взимане на мерки.“, коментира пред БНР доц. д-р Милена Карчева, епидемиолог, ръководител на катедра „Инфекциозни болести, епидемиология, паразитология и тропическа медицина“ на МУ-Плевен.

По думите й, от една страна е притеснителен фактът с повишената заболеваемост и повишения брой случаи. „От друга страна приемам това като един нормален епидемиологичен феномен, който се случва при въздушно-капкови инфекции.“, коментира тя.

Според нея, по отношение на разпространението на въздушно-капковите инфекции, а и не само, в началото на есента и в началото на зимата е обичайно заради струпването на много хора и оформянето на ученически, студентски и трудови колективи.

„Разликата с предходните години е, че имаме ваксина, което предполага тя да намира все по-широко приложение и евентуално предстоящият пик през ноември или декември да бъде по-нисък в сравнение с миналата година.

По отношение на заразните болести винаги трябва да се предприемат комплексни мерки. И по отношение на този, който е болен, като карантина, изолация, лечение и хоспитализация, а също и по отношение на хората, които нямата имунитет.

Намирам мерките за необходими и адекватни. Дали ще бъдат 100% ефективни, никой не се наема да каже. Науката и държавата е длъжна и предприема някакви мерки.“, коментира ефективността на мерките доц. Милена Карчева.

Още по темата

27 окт 2021 11:11

365

27 окт 2021 09:40

240

27 окт 2021 07:00

431

Тя коментира и зеленият сертификат: „Аз съм за него, защото имах възможността в края на лятото да пътувам за Кипър, къде този сертификат беше въведен в заведения, в молове и в обществените места се изискваше от клиентите. Имаше едно спокойствие и донякъде гарантирана безопасност.

В по-дългосрочен план това е и мярка за ограничаване, защото, поставяйки го като право на достъп, някъде, хората се замислят дали искат да имат свободата да извършват определена дейности, или не.“

„Мисля, че на този етап той е подходящ, защото както миналата година, така и сега най-проблемните градове са София-град, Пловдив, Варна  – и това изисква малко повече ресурс и усилия в центровете с по-висока заболеваемост.“

По отношение на училищата, доц. Карчева апелира към по-голяма социална отговорност на учителите. „Този нисък процент на имунизирани учители, който се регистрира през лятото и миналата пролет, ме обезпокоява. В училищата трябва да се създаде здравословна среда и трябва да го направят преподавателите с личния си пример.“, обясни тя.

Специалистът не се нае да прогнозира кога ще приключи четвъртата вълна, но е убедена, че ако се ваксинират повече хора, пикът може да е по-нисък.

 

https://www.dnes.bg/………….

Arhiv