На 12 ноември баща му, който страдал от сърдечно заболяване, бил откаран в тежко състояние от „Спешна помощ“ първо в УМБАЛ „Свети Георги“. Оттам го пренасочили към МБАЛ „Пловдив“. В бившата Окръжна болница обаче отказали да го хоспитализират въпреки документите, затрудненото му дишане и ниската кислородна сатурация. Върнали го у дома, където състоянието му се влошило.
На другия ден близките му отново извикали линейка, която го закарала в УМБАЛ „Св. Георги“. Там този път му поставили диагноза коронавирус и отново го насочили към МБАЛ „Пловдив“. По съвет на лекаря от „Спешна помощ“ обаче роднините му го закарали до болница „Св. Иван Рилски“, където починал.
Само преди дни други трима болни издъхнаха в УМБАЛ „Свети Георги“, дори след като там беше създадено специално COVID отделение. Двама от тях са били принудени да чакат дълго време навън и оставени на стълбите в безпомощно състояние. Заради това петима души, сред които лекар, бяха уволнени, а други двама – наказани.
Ето и цялото писмо на сина на последния починал:
„Казвам се Николай Недев и съм син на починалия Йордан Недев на 70 години от град Стамболийски. Баща ми имаше сърдечно заболяване и сънна апнея. Състоянието му се влоши на 12 ноември и семейството ни потърси „Спешна помощ“. Закараха го в УМБАЛ „Свети Георги“ – Хирургиите на „Пещерско шосе“. Там му правиха изследвания и 2 бързи теста за коронавирус – и двата отрицателни. Баща ми стоя в спешното отделение от 11 часа до 18 часа. Майка ми е попитала какво се случва и защо толкова дълго се чака, а те са отговорили, че му търсят място къде да го приемат.
От болницата поради липса на място след разговор с Регионалния Координационен Център го препратиха за прием в МБАЛ-Пловдив след 18 часа с влошено дишане и кислородна сатурация 70%, като нормалните стойности са над 95%. Трима лекари отново започнаха да го преглеждат със слушалка. Лекарка от Окръжна болница отказа да го приеме и го посъветва да си купи апарат за дишане. Тя му каза, че и да го приеме, пътеката е такава, че след 4 дни ще го изпиши в същото състояние и трябва да си купи апарат за дишане. Въпреки че в документите от УМБАЛ „Свети Георги“ пишеше, че е за прием, лекарката не го прие. Баща ми беше върнат отново вкъщи и, разбира се, състоянието му се влоши. Обадихме се на личната му лекарка и двамата с нейния съпруг, който е кардиолог, останаха възмутени, че с такива показатели не приемат баща ми в болница. В 22,30 часа го прибрахме вкъщи в Стамболийски. Междувременно продължи да се влошава. Баща ми можеше да живее, но лекарите не направиха нищо, а в продължение на ценните за него 24 часа ни размотаваха.
На следващия ден, 13 ноември, викаме отново „Спешна помощ“. Закараха го пак в Хирургиите на „Пещерско шосе“. Оттам отказаха прием и ни дадоха документ без печат и подпис, в който пише, че е с COVID-19, а PCR -тест не са му правили. Настояха да го караме в Инфекциозна клиника. Обадихме се пак на личната лекарка, която ни посъветва: „Той няма температура, с два бързи отрицателни теста е и ако го вкарате в Инфекциозна сред заразените, ще го изтървете за часове“. Лекарят в линейката се обади в РЗИ и обясни, че баща ми е с два отрицателни теста и че на дадения документ, че е с Ковид, няма нито подпис, нито печат. Лекарят в линейката предложи да го закараме в болница „Иван Рилски“. Там вече го приеха, но сатурацията му беше 40% и в тежко състояние. На втория ден ни се обадиха, че баща ми е починал.
Нямаме претенции, даже благодарим на лекарите от УМБАЛ „Свети Георги“ за отношението, но докторката в Окръжна болница носи вина за смъртта на баща ми. Ако първия ден лекарката в МБАЛ „Пловдив“ го беше приела в болницата и му бяха оказали нужната помощ, можеше да е жив. Смятаме да се консултираме и с адвокат, а също и с Българския Хелзинкски комитет и ще заведем дело. В 21 век подобно отношение към хората е абсурдно. Не може цял живот да си плащаш здравните осигуровки и да не ти окажат медицинска помощ, а да те оставят да умреш, разкарван от болница в болница. Какъв е този хаос в здравната система? Хората, които са с други заболявания и нямат Covid-19, къде да се лекуват?“.
Вчера пък в Бургас издъхна 36-годишен мъж с тежка пневмония, който също не бил приет веднага в болница и чакал часове. По-рано това се случи и мъж на 33 години от София.
Най-добрият български скиор Алберт Попов постигна историческа първа победа на старт от Световната купа в…