Categories: Бизнес

Чехия ще се разграничи от Полша и Унгария в споровете им с ЕС

Снимка: Bloomberg LP

Чехия ще се стреми да използва председателството си на Европейския съюз през второто полугодие на 2022 г., за да изгради по-силни връзки със старите страни членки като противовес на отношенията с традиционните си регионални съюзници Полша и Унгария, които са в конфликт с Брюксел, пише Bloomberg.

„Имаме система за доста близко сътрудничество с нашите партньори във Вишеградската група“, която включва още Унгария, Полша и Словакия, каза чешкият министър по европейските въпроси Микулас Бек. „Това е добре и е продуктивно за нас, но трябва да стигнем по-далеч и да създадем нещо сходно и с други страни“, допълни той.

Чехия зае позиция в подкрепа на ЕС срещу Полша и Унгария по редица въпроси – от отношението към ЛБГТ общностите до независимостта на полската съдебна система, отбеляза Бек. „Нашата позиция в спора им за върховенството на закона с ЕС определено ще бъде различна от тяхната“, посочи той.

Миналата седмица ЕС даде на Полша двумесечен ултиматум да разреши “сериозни съмнения“ за безпристрастността на Конституционния съд, задълбочавайки кризата, след като съдът постанови, че някои директиви на съюза противоречат на полската Конституция. Комисията отправи предупреждение към Унгария и Полша през ноември, като предприе първа стъпка за затягане на механизъм, който в крайна сметка може да ги лиши от милиарди евро.

Решението на полския съд може да има „дестабилизиращи“ последици за целия регион, заяви Бек, който е член на коалиционното правителство, поело властта на 17 декември.

Големи очаквания

Новото правителство начело с Петър Фиала обеща да продължи сътрудничеството с Вишеградската четворка, създадена през 1991 г. от Чехия, Словакия, Унгария и Полша за насърчаване на приемането им в ЕС и НАТО.

Още по темата

Предишният чешки премиер, милиардерът Андрей Бабиш, активно насърчаваше връзките с групата, като заяви, че централноевропейските страни може да имат по-голямо влияние в ЕС, ако са заедно. Бабиш също имаше спорове с ЕС, който през април заяви, че той е нарушил правилата заради контрол на тръстови фондове, свързани с бизнес империята му „Агроферт“.

Чехия може да се съюзи с Германия, която е най-големият ѝ търговски партньор, и с Австрия по ключова европейска инициатива за спиране на продажбите на автомобили, движещи се на фосилни горива до 2030 г., на фона на усилията си да договори отстъпки за графика и възможна финансова помощ за автомобилната си индустрия, отбеляза Бек.

Тя също така ще си сътрудничи с Франция за признаване от ЕС на ядрената енергия като чиста енергия в процеса по декарбонизация в блока, допълни той.

„Защо да не обединим сили“ с другите страни членки на ЕС, където имаме общи икономически интереси, запита Бек. „Въпросът не е да се отказваме от съществуващи партньорства, въпреки че не сме съгласни по някои въпроси, а да създадем нови с други страни членки“, допълни той.

източник https://www.investor.bg/…………

Arhiv

Recent Posts

Днес в „Свободна да избира“: Анупама е вдъхновена от предложението на Малти

Малти поставя условие на Анупама. Трябва да замине за САЩ за три години, това я…

8 минути ago

Днес в „Наследство“: Джанан умира трагично, Зухал привлича вниманието на Недим

Джанан умира трагично, след отчаян опит да потърси сметка от неверния си любовник, губейки живота…

19 минути ago

„Той иска да се срещнем“.Тръмп се подготвя да се види с Путин

Новоизбраният президент на САЩ Доналд Тръмп каза, че подготовката за срещата му с руския президент…

един час ago