България

Чешката ЧЕЗ разследва как са изтекли „чувствителни“ документи към премиера Борисов

Разговорите ще са сложни, предвид арбитражното дело за няколкостотин милиона евро, което ЧЕЗ води срещу България. От „ЧЕЗ Груп” обявиха, че сделка ще има, но без да влизат в подробности.

[ad id=“225664″]

Чешката ЧЕЗ прави вътрешно разследване как са изтекли документите с „чувствителна финансова информация“ към премиера Бойко Борисов. Това са потвърдили за бТВ от централата на компанията в Прага.

Междувременно започнаха и разговорите със собственичката на „Инерком” Гинка Върбакова. От „Инерком” обясниха, че те ще продължат до петък.

Били са обсъдени детайли по вече сключения договор и документите, необходими по процедура за Комисията за защита на конкуренцията. Представена е била и заявката на българското правителство да влезе в сделката, за да придобие контролен дял.

[ad id=“236993″]

На този етап няма индикации склонна ли е чешката компания да позволи участие на българската държава, или не.

Според източници на бТВ разговорите ще са сложни, предвид арбитражното дело за няколкостотин милиона евро, което ЧЕЗ води срещу България.

„Ще разговарям с продавача за възможностите за участие на държавата в сделката. Ние имаме договор с големи неустойки, но към момента сме в изпълнение на договора. Ще разговаряме с продавача, ще му обясним ситуацията и ще очакваме решение (…) Не мога да коментирам клаузи относно договора ни към момента. Надяваме се да не съществува този риск (относно отпадане на обещаното финансиране)”, каза в Прага Върбакова

Във вторник следобед тя е разговаряла с представителите на ЧЕЗ и ги е уведомила за искането държавата да участва в сделката.

Решено било компаниите да уведомят българската Комисия за защита на конкуренцията за сключената сделка. Върбакова обяви пред Нова телевизия, че има насрочени редица срещи с продавача, които ще продължат до края на седмицата. От тях ще стане ясно дали Чехия ще даде зелена светлина на сделката.

[ad id=“236999″]

От „ЧЕЗ Груп” обявиха, че сделка ще има, но без да влизат в подробности.

Все още не е ясно дали и откъде са осигурени средствата за покупката на българските активи.

Според запознати, в договора за продажба сега има клауза, с която чешката компания разчита на сътрудничество от следващия собственик, ако се налага, в хода на адбитражното дело, което ЧЕЗ води срещу българската държава.

Неофициално претенцията стига до 500 млн. евро. Това според запознати усложнява разговорите с чешката компания в посока тя да позволи участие на българската държава в сделката.

Все още не е известно по какъв механизъм държавата ще придобие дял в компанията, ако продавачът приеме това.

Опозиционната БСП и участващите в управлението „Обединени патриоти“ искат държавата да получи пълен или поне контролен дял в ЧЕЗ, като „патриотите“ готвят и законодателни промени, които да развържат ръцете на българските регулатори да стопират придобиването на ЧЕЗ от Върбакова.

[ad id=“237001″]

В началото на седмицата ДПС се обяви срещу идеята държавата да влезе в сделката за българския бизнес на ЧЕЗ. Председателят на движението Мустафа Карадайъ коментира, че ако властта по един или друг начин се опитва да обсебва процесите, те се превръщат в диктатура.

Дългогодишният депутат от ДПС Рамадан Аталай, член на парламентарната комисия по енергетика, заяви, че фирмата на Върбакова няма нито финансов, нито какъвто и да е друг капацитет, за да управлява ЧЕЗ.

 

Елена Дюлгерова

Усмивката, която изпращаш, се връща обратно при теб.

Recent Posts

7 факта за петлите, които може би не знаете

Петлите са не само символ на утрото, но и интересни същества със специфични характеристики и…

един час ago

7 факта за мравките, които може би не знаете

Мравките са едни от най-успешните същества на нашата планета. Тяхната организация, издръжливост и социална структура…

2 часа ago