ЧЕТЕМ СТАРИТЕ ВЕСТНИЦИ 25 ГОДИНИ НАЗАД
в-к „Южна поща“, брой 14, 1990 г.
ЧИТАТЕЛЯТ ДОПЪЛВА ПРЕЗИДЕНТА
Изразът е на Ботев
В броя си от 1 септември т.г. в „Южна поща“ публикува разговора на сътрудника на вестника Михо Грозев с президента на републиката д-р Желю Желев. Единият от въпросите гласеше: „Бихте ли се ангажирали с коментар на думите на Вашия предшественик: „България не е в гроба на своето минало, а в люлката на своето бъдеще…“ В отговора на д-р Желев последва: „Малко ми е трудно да коментирам чужди фрази…“
Очевидно авторът приписва изказаната мисъл като собствена на г-н Петър Младенов. В пълния си текст тя има следния вид: „Българският народ очаква своя Спартак. Този народ не е в гроба на своето минало, а в люлката на своето бъдеще…“ И принадлежи на Христо Ботев. Дружбата на съмишленичество го свързва с големите революционери на времето Добруджано Геря и Судзиловски Русел. Същият Русел, който донесъл в Букурещ и първия том на Марксовият „Капитал“ и заедно с Ботев четат и препрочитат неговите страници.
И ако Левски вижда пътя на революцията чрез вътрешна организация, Ботев прозира: „За да има успех, трябва силна армия и талантливи командири…“
В тази връзка Христо Ботев изпраща до Женева, Брюксел, Молдавия и другаде със съдържание: „Бихте ли приели отговорната мисия да поведете български въстаници!“ писма в т. ч. до Русел и Замфир Арбуре Рали. Писма, в които се споменава за команда от две-три хиляди души. Положителният отговор би му помогнал да осъществи своята идея. Тези писма са резултат на размисъл, многобройни разговори и решения. И съвсем логичен е избликът на Ботев: „Българският народ очаква своя Спартак! Този народ не е в гроба на своето минало…“ и т. н.
Този израз е използван като цитат от г-н Петър Младенов. В действителност в основата си е поетична метафора, перифраза на Маркс за Франция и Парижката комуна. Под перото на Ботев изказаната мисъл се превръща в пророчество за България. И съвсем естествено д-р Желев отговаря: „…вероятно е ставало дума за перспективите на нашия народ, за шансовете на бъдещето, което аз също поддържам.“
Мария САВОВА

Ваня Русева

Share
Published by
Ваня Русева