Членовете на СЕМ поискаха от Соня Момчилова да не изразява позиции, различни от тези на регулатора

Членовете на Съвета за електронни медии (СЕМ) поискаха от председателката му Соня Момчилова да се въздържа от медийни изяви и от изразяване на мнения, които са различни от изводите и докладите на институцията. Това стана ясно от днешното заседание на регулатора, съобщи Дневник.

Новината идва, след като преди ден посолството на Украйна в София за втори път излезе с критична позиция по повод коментари на Момчилова, свързани с войната в Украйна.

В края на юни представителството на Киев осъди друго нейно изказване по повод убийствата, извършени от руската армия в украинския град Буча, които тя коментира в предаването „Контракоментар“ на Асен Генов. Тогава тя определи новините и историите за кланетата, извършени от руската армия, като пропаганда на Украйна. Думите ѝ тогава станаха повод за искането на оставката ѝ като председател на СЕМ.

„Налага се за първи път да си позволя да помоля председателя на СЕМ да се въздържа от участия, в които е канен като председател, и да изразява мнения, различни от колегиалната позиция, от изводите от докладите, които съветът е правил“, каза Галина Георгиева, която е избрана за член на съвета от ГЕРБ. Тя добави, че за да се избегнат конфликти е добре Момчилова да съгласува позициите по подобни въпроси с останалите членове на съвета.

Самата Момчилова за пореден път отрече да е изказала грешни, подвеждащи или нередни тези.

„Категорично смятам, че не съм казала нищо, с което да злепоставя регулатора. Казах, че допускам, че позицията на украинското посолство е резултат от нечие въздействие, тълкувание и спекулации с моите думи“, каза Момчилова, която е избрана в съвета от квотата на президента Румен Радев.

Освен от украинското посолство коментарите на Момчилова през юни бяха осъдени в писмо от журналисти до парламента, както и от Асоциацията на европейските журналисти – България (АЕЖ) . Това стана повод и членовете на СЕМ Пролет Велкова и Симона Велева да поискат оставката ѝ.

Тогава искането беше отхвърлено, защото останалите трима членове на съвета – Момчилова, Георгиева и Габрила Наплатанова, излъчени от президента Румен Радев и от ГЕРБ, гласуваха против.

Буча е малък град край Киев, който беше окупиран от Русия в рамките на близо месец след началото на войната на 24 февруари 2022 г. След изтеглянето на руските сили от града по улиците му бяха открити множество тела, а на няколко места бяха намерени масови гробове. Киев обвини руската армия в масови убийства и военни престъпления.

Русия отрича да е извършила убийствата и твърди, че смъртните случаи са „инсценирани“ от Украйна.

България и Европейският съюз определят събитията в Буча като престъпления и подкрепят търсенето на наказателна отговорност от страна на Русия.

www.svobodnaevropa.bg, · Copyright (c) 2018. RFE/RL, Inc. Препубликувано със съгласието на Radio Free Europe/Radio Liberty, 1201 Connecticut Ave NW, Ste 400, Washington DC 20036

Arhiv