Categories: България

Членството ни във въздушния Шенген е възможно до март догодина

Предложението за поетапно влизане в Шенген, което означава присъединяване на България и Румъния чрез летищата на двете страни, е реализуемо. При прилагането на този вариант трябва да има повече конкретика и да има пътна карта с точно развит период, в който двете страни ще могат да влязат вече и със сухопътните си граници. Но ние ако сега не успеем да влезнем и да прекрачим този праг, даже и частично, всеки изминал месец следващата година ще бъде много по-трудно да влезнем като пълноправни членове, това коментира Милен Керемедчиев, бивш заместник-министър на външните работи, в предаването „В развитие“ с водеща Веселина Спасова.

Така нареченото предложение „въздушен Шенген“ е старо, но реализуемо, като то включва присъединяването на България и Румъния в Шенген с летищата си, каза Керемедчиев. Гостът обясни, че членките на Шенген одобряват нивото на сигурност на въздушните пътища на двете държави, а летищата са готови да направят разделение между шенгенски и нешенгенските пътувания.

Очаква се парламентът в Нидерландия да гласува отмяна на ветото на България между Коледа и Нова година, но независимо от гласуването Австрия е твърдо против присъединяването. Гостът каза, че ако влезем само с въздушните си пътища в Шенген, не бива страната да се отпуска, а трябва работата да продължи, тъй като членството по въздух е само 20% от пълноправното членство.

„Тук вече трябва да се работи много усилено с двете държави, да видим какви ще бъдат конкретните условия на Австрия – тя постави вече 3, но се очаква и да има повече конкретика и да има пътна карта с точно развит период, в който двете страни ще могат да влязат вече и със сухопътните си граници.“

Керемедчиев очаква, ако предложеното решение е последно, България да стане член на „въздушния Шенген“ до март на следващата година, след като се извършат техническите операции за разделяне на трафика по летищата, за което Австрия иска да изпрати свои съветници в летищата в София и Букурещ. Но гостът не очаква пълноправно членство до края на следващата година.

„Ако влезем март месец по въздух, лично аз не очаквам до края на следващата годината да се преборим да влезнем и със сухопътните граници.“

В Нидерландия и Австрия темата за мигрантите е една от водещите и оказва влияние върху членството ни в пространството. Но в момента се вижда позитивна тенденция около предстоящото решение на Нидерландия.

„Но ако сега не успеем да влезем и да прекрачим този праг, даже и частично, всеки изминал месец следващата година ще бъде много по-трудно да влезем като пълноправни членове.“

Темата за миграцията е и причината на правителствата, които не говорят засилено по темата, да бъдат санкционирани на изборите в полза на десни кандидати, които тази тема им е основна. Това се наблюдаваше в Нидерландия с победата на Вилдерс, при управлението на Орбан в Унгария и победата на Роберт Фицо в Словакия, обясни гостът.

Орбан заплаши, че ще блокира допълнителната финансова помощ за Украйна.

„Едва ли ще стигнем до блокиране на тази помощ; набира се силна подкрепа за намаляване на помощта и от републиканци в САЩ, вече има преговори между тях и представители на партията на Виктор Орбан;“

Унгария показва, че е стабилен и предсказуем член на НАТО и продължава, без да блокира по-голямата част от решенията на Алианса, свързани с военната помощ към Украйна. Гостът смята, че ще станем свидетели за отстояване на националните позиции от страна на Орбан, но и Унгария ще продължи да е лоялен член на НАТО и ще продължава да подкрепя общи решения.

Според Керемедчиев войната в Украйна влиза в решаваща фаза, като финансовата и военна подкрепа на страната е ключово важна, защото вероятността при липсата на тази подкрепа Украйна да загуби големи територии, е много голяма.

Целия коментар гледайте във видеото на Bloomberg TV Bulgaria

https://www.dnes.bg/

Arhiv