Европейският съвет може с единодушие да реши, че в момента остава с 26 комисари, обясни Юлиана Николова, директор на портал „Европа“. „България също трябва да се съгласи, че остава без комисар“.
Николова посочи, че е важно да имаме еврокомисар, защото това дава въцможност един човек с българско гражданство да участва в голямото правене на политика на европейско ниво.
„Той може да наложи през собствения си авторитет, авторитета на държавата. Не е необичайно обаче към еврокомисарите да се обръщат в кризисни моменти, за да заемат пост в националното си правителството или да поемат друга важна отговорност на национално ниво. Тогава държавата остава без еврокомисар“.
„Брюкселското говорене, или поне официалното, насочва към процедура по разследване на главния прокурор, а не толкова към отстраняване на действащия прокурор“, каза Николова пред БНР.
По думите й шансовете й да стане министър-председател обаче избледняват. Когато се кандидатираш за национален пост, оставяш европейския, защото си в конфликт на интереси и несъвместимост, допълни експертът.
Юлиана Николова посочи, че има и други случаи, в които ключови брюкселски фигури са канени да заемат постове във вътрешната политика на страната си.
„Засега обаче няма неуспешен опит да го направят. Това са Таяни, който беше комисар два мандата и в края на втория си мандат се върна в правителството, Франко Фратини пък стана министър на външните работи. Но няма някой, който да е бил комисар, да се върне в националната си политика и да стане пак комисар“, категорична е Николова.
Непосредствена последица от тази стъпка на Мария Габриел е това, че България губи един голям ресор, който разполага с голям ресурс и помага да се правят политики в широк кръг области, отбеляза тя.
Следващата стъпка е България да предложи нов комисар, обясни тя. Той има портфолио с компетенции. Председателят на ЕК разговаря с него. Проверява компетенциите, предлага на Съвета и съгласува с парламента.
Николова напомни, че когато Кристалина Георгиева подаде оставка, тя водеше един от най-значителните ресори – бюджет. След това обаче Мария Габриел взе по-незначителен ресор.
Директорът на портал „Европа“ разясни, че и служебното правителство може да предложи нова кандидатура, но по-добре е тя да бъде излъчена от редовен кабинет.
„Нашата Конституция не прави разлика между редовно и служебно правителство. Всяко може да предложи нов еврокомисар. Няма срок да го направи. Това ще се случи, когато е готово. Хубаво е обаче тази кандидатура да се излъчи от редовно правителство, за да има демократична легитимност. Комисарите се излъчват от управляващите партии в държавите членки“.
Властите в Азербайджан предупредиха, че не трябва да се спекулира за причината за катастрофата на…
Привърженици на сваления президент Башар Асад са убили 14 военни, изпратени от фактическата власт в…
Стотици участваха във възпоменанието на жертвите на насилствената асимилация на българските турци, видя репортер на…