Шведският парламент одобри закон за присъединяване към НАТО

Шведският парламент одобри договорите за присъединяването на Швеция към НАТО, съобщи „Ройтерс“. Миналата година Швеция, заедно с Финландия, подаде молба за присъединяване към алианса след руската инвазия в Украйна. Всички държави членки, с изключение на Унгария и Турция, одобриха кандидатурите им.

В началото на март парламентът на Финландия одобри закон за присъединяване към НАТО. По-късно Турция започна процедура по ратификация на членството й. Анкара обаче обвинява Стокхолм, че укрива хора, които Турция смята за членове на терористични групи.

В сряда парламентът на Швеция прие закона с голямо мнозинство – 269 депутати гласуваха „за“, 37 „против“, а 43-ма не присъстваха в залата. Против присъединяването гласуваха Лявата партия и Зелените, отбелязва Асошейтед прес.

Ако бъде приета в Северноатлантическия алианс, Швеция ще сложи край на своята датираща от два века политика да не се присъединява към военни съюзи, отбелязва Ройтерс.

„Членството в НАТО е най-добрият начин да бъде гарантирана сигурността на Швеция“, каза по време на дебатите в парламента преди гласуването министърът на външните работи Тобиас Билстрьом.

Той каза, че е оптимист, че процесът на присъединяването ще е приключил преди срещата на върха на алианса през юли в Литва.

Миналата седмица турският президент Реджеп Ердоган каза, че страната му ще задвижи процедурата по одобряване на кандидатурата на Финландия, но не и на тази на Швеция. Унгарският парламент каза, че ще гласува на 27 март закона за ратифициране на споразумението за присъединяване на Финландия, но засега няма планиран вот за това с Швеция.

Процесът на ратификация в Унгария е блокиран в парламента от юли. Премиерът Виктор Орбан обвини двете страни, че разпространяват „откровени лъжи“ за състоянието на демокрацията и върховенството на закона в Унгария.

www.svobodnaevropa.bg, · Copyright (c) 2018. RFE/RL, Inc. Препубликувано със съгласието на Radio Free Europe/Radio Liberty, 1201 Connecticut Ave NW, Ste 400, Washington DC 20036

Arhiv