Световни новини

Швейцарски и испански учени: Нова разновидност на К-19 пълзи из Европа

Швейцарски и испански учени са регистрирали широко разпространение в Европа през последните месеци на нова разновидност на коронавируса, предизвикващ COVID-19.

Все още няма доказателства, че тази разновидност е по-опасна, се посочва в съобщение на Базелския университет. Специалистите напомнят, че в момента само в Европа циркулират стотици варианти на коронавируса SARS-CoV-2. Много малко от тях обаче се разпространяват успешно и преобладават така, както новият вариант, който е с наименование 20A.EU1.

Специалисти от Базелския университет, Федералното техническо училище в Цюрих и испански учени са анализирали и сравнили данни от пациенти с COVID-19 в цяла Европа и са стигнали до извода, че 20A.EU1 се е появил за пръв път в Испания през лятото. Сега на него се дължат почти 80 на сто от всички случаи на заразявания в Испания.

„Важно е да се отбележи, че няма никакви доказателства на този етап, че разпространението на новата разновидност е обусловено от мутация, която усилва заразяването или влияе на клиничната картина“, казва водещият автор на изследването д-р Ема Хоткрофт. Според учените разпространението на 20A.EU1 е било „улеснено от отслабването на летните ограничения за пътуване и мерките за социално дистанциране“.

Тази разновидност на новия коронавирус вече се проявява в 12 страни от Европа. Освен това е известно, че тя е пренесена в Нова Зеландия и Хонконг. Сега на 20A.EU1 се дължат 90 на сто от всички случаи на зараза във Великобритания, 60 на сто в Ирландия и от 30 на сто до 40 на сто от случаите в Нидерландия и Швейцария. Вариантът на новия коронавирус е засечен и в Белгия, Германия, Италия, Латвия, Норвегия, Франция, Швеция.

Учените подчертават, че широкото разпространение на въпросната разновидност не означава, че именно тя е причина за настоящия ръст на заболеваемостта в Европа. „Това не е единствената разновидност на вируса, която циркулира в последните седмици и месеци. В някои държави със значителен ръст на случаите – Белгия и Франция например, преобладават други разновидности“, обобщава проф. Рихард Неер от Базелския университет, един от съавторите на изследването.

 

Елена Дюлгерова

Усмивката, която изпращаш, се връща обратно при теб.

Share
Published by
Елена Дюлгерова