По време на пандемията от коронавирус писателката Саманта Харви е сред милиардите хора, принудени да стоят затворени у дома през голяма част от дните си.
Тогава тя намира утеха в своите ежедневни въображаеми пътувания в космоса, които днес са в основата на романа ѝ Orbital.
Той е издаден през ноември 2023 г., а в сряда получи престижната литературна награда „Букър“ за 2024 г. с единодушно решение на журито. Същия ден издателство „Лабиринт“ съобщи, че до дни той ще бъде издаден и на български език под заглавието „В орбита“.
Събитията в книгата се развиват на Международната космическа станция. Ройтерс пише, че тя е най-продаваната в краткия списък от шест финалисти и има повече продадени копия от последните три книги наградени с „Букър“ взети заедно.
Според журито авторката е наградена за „интензивното внимание към ценния и несигурен свят“.
Харви казва, че е написала романа, докато е стояла вкъщи по време на пандемията от коронавирус и е гледала на екрана кадри на Земята от космоса. Тя оприличава преживяването на шестимата си герои, които са „затворени в консервна кутия“ – на затвор.
Историята се развива в рамките на 24 часа, в които астронавтите стават свидетели на шестнайсет изгрева и шестнадесет залеза, докато обикалят земното кълбо.
Харви казва пред Гардиън, че почти се е отказала да завърши „В орбита“, защото си е мислила.
„[Мислех си] защо, по дяволите, някой би искал да чете от човек, който си седи на бюрото в Уилтшир и пише за космоса, представяйки си какво е да си там, докато вече има хора, които действително са били“, казва Харви. „Помислих си, че нямам авторитета да напиша тази книга“.
Авторката казва още пред британското издание, че след няколко месеца умуване върху други идеи по погрешка отваря изоставения документ на Word на компютъра си. Тогава прочита ръкописа отново и намира у него „цялостност и импулс“, които я привличат повече от всички останали проекти, по които работи.
„Помислих си, че не трябва да се страхувам. Ако мога да го направя по начин, който е различен от начина, по който астронавтите пишат за времето, прекарано в космоса, тогава може би има потенциал“, още тя.
Живее в стара къща от 16 век и пише в „студена, овехтяла, стара стая“, която все още не е успяла да обзаведе. Гардиън определя писателката като „сериозна, искрена и малко странна – в добрия смисъл на думата, като своята проза, с много нежен и непринуден маниер“.
По време на пандемията Харви намира утеха в това всеки ден да се пренася мислено в космоса. „Когато съм тук, на Земята, ми е трудно да се утешавам с нещата, които причиняваме на Земята и един на друг. Но когато се отдалеча, мога да почувствам нещо, което повече прилича на мир. Мога да я гледам, почти без да я осъждам, просто да гледам красотата ѝ“.
Харви е родена през 1975 г. в Кент, Великобритания, но се мести неколкократно през тийнейджърските си години. Учи философия в университетите в Йорк и Шефийлд. По-късно защитава докторат по творческо писане.
Orbital е петият пореден роман на Харви. Паричната награда, която тя получи за него, е 50 000 паунда. Първият ѝ роман – The Wilderness, е включен в дългия списък на кандидатите за „Букър“.
Сред предишните носители на престижната награда „Букър“, която се присъжда за художествени произведения, написани на английски език, са Маргарет Атууд, Салман Рушди и Ян Мартел.
През 2023 г. българският писател Георги Господинов спечели международен „Букър“ за английския превод на романа си „Времеубежище“.
Днес в 15:30ч. старши треньорът на Берое Хосу Урибе изведе футболистите на Берое за…