„Българската агенция по храните през 2013 година е сключила договор с частна фирма, която да извършва дезинфекцията на границата с Турция. Оттогава досега тази фирма извършва този контрол. Истината е, че на границата ни с Турция винаги се е извършвала дезинфекция – преди това тя е била периодична – когато се появи риск или са избухвали заразни заболявания на границата, да се предпази нашата територия“, каза директорът на Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ) Иван Шиков в студиото на „България сутрин“.
Според него сегашното решение е взето с оглед на това контролът да бъде ежедневен и да може да се контролира процеса от различните страни.
„От 2022 година сме свидетели на това как управляващите към онзи момент направиха първите стъпки да се възстанови контрола върху границата и да се върне отново на държавата. Затова и със сегашното ръководство на служебното правителство се предприеха действия в тази посока, и министър Гечев, когато бяхме заедно на границата, обяви пред медиите, че държавата предприема стъпки да си върне контрола. Несериозно е да се смята, че държавата с целия инструментариум и всичкия си ресурс не би могла да се справи с подобно действие“, допълни Шиков в ефира на Bulgaria ON AIR.
Той поясни, че на 12 март изтича срокът на фирмата с БАБХ.
Попитан кога най-рано може да имаме държавна лаборатория на границата, Шиков отговори: „Вече веднъж стартира поръчката по отношение на закупуването на 4 апарата, които да извършват изследванията на пестицидите. Поръчката беше спирана и заради това загубихме известен период от време. В понеделник ние отново стартираме поръчката и в най-скоро време може да реализираме този проект, стига да нямаме обжалване от страна на участниците.“
По думите му те са намерили няколко работещи варианта в тази посока.
„Пробите сега се изпращат в София, до преди 2 месеца имахме само една лаборатория – Централна лаборатория за химични изпитвания и контрол (ЦЛХИК), която беше референтна по отношение контрола на пестицидите. Тя извършваше до 25 проби на ден. В края на ноември пуснахме втора лаборатория в София, на която капацитетът ѝ е колкото на ЦЛХИК, така че към момента ние изследваме до 50 проби за пестициди“, поясни директорът на БАБХ.
Според него общественото мнение е, че Агенцията по храните е свързана с негативни новини и порочни практики.
„Поемайки поста на изпълнителен директор, в едно от първите си интервюто заявих, че ще работя в посока да се подобри имиджът на Агенцията в положителна посока. Имиджът ѝ се изгражда от всички нейни служители. Важно е да се покаже, че проблемите не са свързани само с границата“, категоричен е Иван Шиков.
Гледайте целия разговор във видеото.
Петлите са не само символ на утрото, но и интересни същества със специфични характеристики и…