Собственикът на „Еконт Експрес“ Николай Събев ще е кандидат-депутат на „Промяната продължава“ в Русе на парламентарните избори на 14 ноември.
Според него в България се гледа по несистемен начин на транспорта и липсва идея как да се обединят различните видове транспорт в една мрежа. Куриерските фирми трябва да еволюират и да развият нови услуги като системи за плащания и доставки с дронове, за да бъдат част от бъдещето, заяви Събев в предаването „Бизнес старт“ с водещ Христо Николов.
„От логистична гледна точка ние не сме направили нищо да бъдем привлекателен транспортен център… Средната скорост на предвижване на стоките трябва да е най-малко равна на европейската и да имаме инфраструктура с интермодални терминали.“, смята той.
Събев цитира доклад на Министерството на транспорта с поети, но неизпълнени цели за развитието на транспорта в страната като част от европейската мрежа.
Той даде пример с лошата инфраструктура и връзки със София и Русе: „Русе е изолиран от България… Не можеш да отидеш за един ден до Русе, да си свършиш работата и да се прибереш.“
Запитан за бъдещето на куриерския бизнес, Събев заяви, че той трябва да навлезе във всички други системи. „Ако се занимаваш само с доставка, без плащания и другите условия, които гарантират изпълнението на тези транзакции, то ти не си способен да си логистик.“, обясни гостът.
Доставките с дронове трябва да бъдат голяма част от това бъдеще, заяви той.
В коментар за пандемичните мерки Събев заяви, че бизнесът и предприемачите нямат голяма нужда от помощ от държавата, това трябва да бъде запазено за хората в нужда. „Българският бизнес е изключително интелигентен, за да се позиционира в тези икономически условия.“, смята той.
Подходът „проба-грешка“, който е характерен за бизнес предприемачите, започнали през 90-те години на миналия век, се оказа изключително успешен, смята Събев.
„Въпреки лошите условия в публичния сектор, ние продължаваме да правим бизнес … Държавата трябва да спре да се занимава с политиканстване.“
Какво трябва да направи България в сферата на транспорта, грешките при случая с Vera Su можете да гледате във видеото на Bloomberg TV Bulgaria