Широка коалиция сваля Нетаняху след 12-годишно управление

Премиерът и неговата партия „Ликуд“ не са коментирали новината, но се очаква той да направи всичко по силите си да осуети промяната, включително с натиск върху хардлайнери

Центристът Яир Лапид, лидер на израелската опозиция, обяви късно снощи, че има достатъчно подкрепа в парламента, за да състави правителство, предадоха световните агенции, цитирани от БТА.

Лапид се обади на президента Реувен Ривлин, за да го уведоми, че може да формира коалиционен кабинет, обединяващ противници на досегашния премиерБенямин Нетаняху от десницата. Това стана броени минути преди крайния срок – 23.59 ч. (и българско време) вчера.

Това правителство ще работи за всички граждани на Израел – тези, които гласуваха за него, и онези, които не направиха това. То ще направи всичко по силите си, за да обедини израелското общество„, каза Лапид.

Той призова председателя на парламента – Ярив Левин от дясната партия на Нетаняху „Ликуд“ – да насрочи гласуването на новото правителство възможно най-скоро и да не бави процедурата. Самият премиер, който прави отчаян опит да се задържи на власт, въпреки че е съден по обвинения в корупция, вероятно ще направи през идните дни всичко по силите си, за да осуети утвърждаването на новата управляваща коалиция, включително като окаже натиск върху хардлайнери да напуснат редиците ѝ и да се присъединят към него и националистическите и ултраортодоксалните му съюзници, отбелязва Асошиейтед прес.

Очаква се новото израелско правителство да положи клетва на 14 юни. То ще се нуждае от подкрепата на 61 депутати в Кнесета – 120-членния еднокамарен парламент.

Лапид имаше 28 дни да събере управляваща коалиция и успя да го направи едва около половин час преди да трябваше да върне мандата.

Това развитие ще сложи край на ерата Нетаняху – най-дълго управлявалия премиер в историята на Израел. Ако неговите противници не бяха постигнали споразумение, страната вероятно щеше да отиде на поредни парламентарни избори – петите за малко повече от две години. Центристът Лапид обаче успя да си осигури вчера вечерта подкрепата на арабска партия и десни формации.

Новата управляваща коалиция ще бъде съставена от цели осем партии, някои от които с твърде различни политически цели. Единственото, което ги обединява, е целта да бъде отстранен от власт министър-председателят Бенямин Нетаняху, който е заемал поста повече от 15 години – първо между 1996 и 1999 г. и от 2009 г. досега. 71-годишният Нетаняху, съден по обвинения в корупция, вече държи два рекорда – за най-дълго управлявал общо израелския премиер и за най-дълго непрекъснато заемане на поста – повече от 12 години.

До момента израелският министър-председател и неговата дясна партия „Ликуд“ не са коментирали новината за коалиционното споразумение.

Решителният момент бе договарянето на Яир Лапид, лидер на центристката партия „Йеш Атид“, с малката ислямистка формация „Раам“, водена от Мансур Абас. Тя ще е първата партия на наброяващото около една пета от населението на Израел арабско малцинство, станала част от управляваща коалиция.

От друга страна, ключов партньор в коалицията ще е крайнодясната партия „Ямина“ на Нафтали Бенет. Според медийни съобщения Лапид и Бенет са се договорили да заемат премиерския пост на ротационен принцип за по две години – първо Бенет, преди да бъде сменен от Лапид, който отначало ще е министър на външните работи.

Миналата нощ лидерът на „Йеш Атид“ приключи успешно коалиционните преговори с друга центристка формация – коалицията „Синьо и бяло“ начело с министъра на отбраната Бени Ганц. Самият Лапид, бивш телевизионен водещ, е бил министър на финансите в предишно правителство на Нетаняху.

Не е ясно как подкрепящата заселването на евреи в окупирани палестински територии крайнодясна партия „Ямина“ ще съжителства с лявата Партия на труда („Авода“) или с „Раам“, които са за решаване на конфликта с палестинците на основата на съвместното съществуване на две държави.

В началото на миналия месец 56 депутати се обявиха за това Лапид да опита да състави правителство, след като Нетаняху не успя. Израелците гласуваха четири пъти за две години на парламентарни избори, последните от които през март. Нито един вот не излъчи ясен победител или поне потенциално мнозинство. В Израел парламентарните избори се произвеждат по пропорционална система с нисък праг за влизане в Кнесета – 3,25 процента.

източник www.dunavmost.com

Arhiv