Канцлерът на Германия Олаф Шолц е разговарял по телефона с руския президент Владимир Путин, съобщи пресцентърът на германското правителство в петък. Шолц е призовал Путин да прекрати войната на Русия срещу Украйна и да преговаря с Киев за „справедлив и траен мир“.
Новината за разговора предизвика критики от страна на украинския президент Володимир Зеленски. Той каза, че обаждането на Шолц към Путин отваря „кутията на Пандора“, която само ще намали международната изолация на Кремъл и няма да доведе до нищо.
Това е първият пряк разговор между Шолц и Путин от близо две години насам. Новината за него идва на фона на разпадането на управляващата коалиция начело с Шолц в Германия, където се очакват нови избори в началото на следващата година.
„Разговарях по телефона с президента Путин и го призовах да прекрати руската агресивна война срещу Украйна и да изтегли войските си“, написа Шолц в публикация в платформата Екс.
Той добави, че „Русия трябва да покаже готовност да преговаря с Украйна – с цел постигане на справедлив и траен мир“.
От пресцентъра на Шолц казаха още, че той е изразил „непоколебима решимост да подкрепя Украйна в борбата ѝ срещу руската агресия толкова дълго, колкото е необходимо“, както и че е говорил със Зеленски преди разговора с Путин.
Зеленски потвърди, че Шолц е говорил с него, преди да се обади на Путин. Според украинския президент обаче разговорът между Берлин и Москва може само да помогне на Путин да облекчи „изолацията на Русия и да се включи в преговори, които няма да доведат до нищо“.
„Възможно е сега да има и други разговори и телефонни обаждания. Просто много думи. Путин отдавна се стреми точно към това“, добави Зеленски в петък.
Той каза още, че подобни действия позволяват на Русия да не предприема никакви промени в политиката си по отношение на Украйна и войната, което няма как да доведе до истински мир.
Москва каза, че разговорът с Шолц е проведен по искане на Германия и е бил „подробен и откровен обмен на мнения относно ситуацията в Украйна“. Говорителят на Кремъл Дмитрий Песков обаче добави, че „не може да се говори за сближаване на мненията“.
Той повтори опорните точки на Москва за това, че войната е предизвикана от „дългосрочната агресивна политика на НАТО“ и каза, че Русия „остава отворена за възобновяване на преговорите“.
В изявлението на Кремъл след разговора се казва още, че всяко евентуално споразумение с Киев трябва да признава териториалните придобивки на Русия във войната, както и да включва изискване Украйна да се откаже от целта си за присъединяването към НАТО. Зеленски отдавна отхвърля тези изисквания.
Путин, който по-рано този месец каза, че от западните лидери зависи да възобновят контактите си с Русия, каза още, че отношенията между Москва и Берлин претърпяват „безпрецедентно влошаване“. Въпреки това Кремъл е готов за „взаимноизгодно сътрудничество“ с Германия в енергийния сектор.
Според източници на Ройтерс в разговора си с Путин Шолц е осъдил разполагането на севернокорейски войски в Русия, които да участват във военните действия. САЩ, Южна Корея и Украйна твърдят, че Северна Корея е изпратила хиляди войници в Русия, за да подкрепят войната ѝ срещу Украйна.
Разговорът между Шолц и Путин беше и първият разговор на Москва с представител на западна държава от 2022 г.
За последно Шолц и Путин разговаряха през декември 2022 г., няколко месеца след началото на руската инвазия в Украйна през февруари същата година.
Новата комуникация между двамата идва в момент на политическа криза в Германия, където управляващата коалиция се разпадна. Междувременно в страната се засилва популярността на крайнодесни формации, включително на партията „Алтернатива за Германия“.
Разговорът между Шолц и Путин се проведе и на фона на спекулации какво ще означава за Украйна новата администрация на новоизбрания президент на САЩ Доналд Тръмп.
Вашингтон е най-големият военен поддръжник на Украйна, но Тръмп многократно е поставял под въпрос размера на помощта, която се предоставя на Украйна.
Тръмп каза, че може бързо да сложи край на войната, но Украйна изключи възможността да отстъпи каквато и да е територия на Москва в замяна на мир.
Ашваганда, известна също като „индийски женшен“, е растение, използвано от векове в традиционната индийска медицина…