Справянето с инфлацията и повишаването на цените на енергийния пазар, и масирана кампания за преодоляване на негативното отношение към преодоляването на пандемията трябва да са сред основните задачи на новото служебно правителство. Заедно с това трябва бързо да бъде внесен вариант на Плана за възстановяване, защото в бюджета вече са включени авансовите средства по него. Това коментира Лидия Шулева, бивш вицепремиер и социален министър, в ефира на предаването „Бизнес старт“ с водещ Живка Попатанасова.
По думите й предизвикателствата пред икономиката са изключително големи. Те произлизат както от пандемичната и здравна криза, така и от инфлацията, която бе повлияна от световните финансови стимули, смята Шулева и посочи като особен проблем енергийния пазар. „Там нещата не бяха управлявани добре и се надявам сегашното правителство да вземе мерки за успокояване на този пазар – присъединяване към румънския пазар, подкрепа за бизнеса и населението, както в други европейски държави“, каза Шулева и уточни, че това може да не е възможно без работещ парламент.
Вече бившият служебен кабинет успя да продължи мерките за подкрепа на бизнеса в условията на пандемия, макар предвидените в бюджета средства да са били до март-април, каза Шулева. Протестите на някои сектори нямат основание, защото са получавали средства през цялото време, ако са отговаряли на условията за помощ.
Планът за възстановяване продължава да не е внесен в Брюксел, напомни Шулева. Имаше работа по него, но както беше внесена актуализацията на бюджета в парламента, трябваше да се направят максимални усилия за одобрение поне по отношение на някои от ключовите мерки – бъдещето на въглишните централи и състоянието на правосъдната система – поради които Европейската комисия отказва да приеме нашия план.
„Планът продължава да виси по тези точки. Новото служебно правителсто ще трябва да поеме риска и да предложи някакъв вариант, който да бъде внесен, най-малкото, защото в бюджета са предвидени авансовите вноски по този план – а за да ги получим, той трябва да бъде внесен.“
Смените в новия служебен кабинет, обявен от президента Румен Радев, бяха очаквани заради честите изказвания на министрите на икономиката иа финансите Кирил Петков и Асен Василев, че искат да продължат усилията си за промяна. Тези дни трябва да стане известно дали ще създадат нов политически проект, коментира Шулева. Оценката за работата им е добра и се радват на добра обществена подкрепа, тъй като помогнаха за възстановяването на доверието и репутацията на изпълнителната власт, допълни тя.
„В политическото пространство има място за нов проект – ниската избирателна активност в голяма степен се дължи на факта, че хората не намират за кого да гласуват“, а представените лица и програми на политическата сцена не отговарят на техните виждания, смята Шулева.
Подобен проект може да привлече подкрепа от съществуващите партии, но „много по-ценно“ би било, ако създадат платформа и програма, която да привлече негласувалите на предишни избори, каза Шулева.
В коментар за очакванията за новия служебен кабинет Шулева напомни, че президентът Радев е заявил, че той ще продължи досегашната политика, която на първо място ще трябва да осигури честни избори с по-широко участите на гражданите.
Надявам се, че съвпадането на президентски и парламентарни избори ще създаде по-голяма мотивация за гласуване, каза Шулева.
Повече за служебно правителство и очакванията от новото, пандемията и промените в политическия живот на страната може да гледате във видеото на Bloomberg TV Bulgaria
Сравнително нова забележителност Статуята на София е открита на 8 септември 2000 г., което я…
Здравето на очите е от ключово значение за нашето ежедневие и качеството на живот. Освен…
Синулан е популярна хранителна добавка, която подпомага здравето на дихателните пътища и синусите. Продуктът е…
Кулата първоначално е била временна Айфеловата кула е построена за Световното изложение в Париж през…