Анализи

Ще пренареди ли ЧЕЗ властта?

ДПС и „Воля“ се прицелиха в ролята на националистите

[ad id=“225664″]

В разгара на скандала с ЧЕЗ се появиха първите сигнали за промяна в подкрепата за кабинета. Политическа партия „Воля“ обяви, че цената й в парламента се покачва. Вчера ДПС също направи заявка, че се готви да участва в управлението.

Веселин Марешки е на мнение, че е способен да обезсили ролята на „Атака” без партията му формално да стане част от управляващата коалиция: „Цената на „Воля” се повишава. Броят на нашите депутати е с 50 процента по голям от броя на депутатите на „Атака”, как можем да заместваме такава малка формация, която дори няма собствена парламентарна група?”.

Хипотетично, ако се наложи да участваме в управлението, то няма да е заради позицията на „Атака” по Истанбулската конвенция, коментира още той. Лидерът на „Воля” обяви, че не води преговори да влезе в коалицията, но все пак си остави вратичка.

Демонтаж на Обединените патриоти от властта – формацията, в която влизат Атака, ВМРО и НФСБ – беше цел и на Движението за права и свободи.

„Демонтажът на Обединените патриоти е старата цел, в момента когато има градация на скандалите, ДПС трябва да се опита да влезе във властта като партньор, без да бъде така дразнеща обществото”, коментира журналистът Илхан Андай.

„Почетният председател е предупредил присъстващите на срещата в Сараите вчера да имат готовност при по-сериозен трус, който да рефлектира на правителството, да поемат на поход за участие във властта“, каза журналистът

Така се тълкуват думите на Ахмед Доган от снощи (27 февруари 2018г. -бел.ред.) пред актива на движението. Още преди заседанието имаше намек за новата посока.

Преди избухването на скандала с ЧЕЗ патриотите заплашиха, че ще напуснат коалицията, ако парламентът ратифицира Истанбулската конвенция.

Теодора Енчева, бТВ

 

Елена Дюлгерова

Усмивката, която изпращаш, се връща обратно при теб.