Върховният административен съд (ВАС) отмени решението на Административния съд-Стара Загора и върна делото за комплексното разрешително на ТЕЦ „Марица изток-2“ ЕАД за ново разглеждане заради съществени нарушения.
Първоинстанционният съд отхвърли жалбата на сдружение „За земята – достъп до правосъдие“ срещу решението на директора на Изпълнителна агенция по околната среда от от 21.12.2018 г. за актуализиране на разрешителното. То ѝ позволи да не спазва намалените пределно допустими норми за изхвърляне на серен диоксид и живак.
Екоорганизациите протестират, че при издаването на комплексното разрешително не са взети предвид редица мерки и изисквания, а и отсрочката за покриването на нормите за замърсяване не може да е безсрочна.
През март съдът на Европейския съюз (СЕС) излезе с постановление, че България нарушава европейското законодателство, като позволява на ТЕЦ „Марица изток 2“ да замърсява със серен диоксид.
Според СЕС държавната централа работи в разрез с екологичните норми, без крайни срокове или план за справяне с вредните емисии. Решението дойде в отговор на преюдициално запитване на ВАС, което беше отправено по дело на „За Земята“ и „Грийнпийс“ през 2021 г.
Това се случи, след като старозагорският съд не прие доводите им срещу актуализирането на решението.
В позиция на „Грийнпийс“ се казва, че „разрешителното на ТЕЦ „Марица изток 2“ е горещият картоф, който всички институции си прехвърлят и след четиригодишна съдебна сага и решение от Европейския съд, българският Върховен съд (ВАС) отказва да вземе решение по делото по същество“.
„Липсата на решение по същината на казуса означава, че междувременно ТЕЦ „Марица изток 2“ ще продължи да се възползва от изключението от нормите за замърсяване въздуха, което ѝ позволява да отделя серен диоксид близо два пъти над допустимото и живак – над четири пъти“, отбелязват от организацията.
От нея уточняват, че ВАС „отказва да коментира фактите по делото и избира да се фокусира върху нарушенията на процеса – остро критикува старозагорския съд за десетките технически грешки в решението му – например незавършени параграфи, подмяна на думата „живак“ с думата „желязо“, изслушване на експерти като свидетели, а не като вещи лица, и много други.
„Решението на върховния ни съд е крачка назад за защитата на правото на чиста околна среда. При ясните указания на Съда на ЕС и томовете съдебни книжа, събрани по делото, е учудващо, че ВАС търси още доказателства, вместо да вземе окончателното решение“, коментира адвокат Регина Стоилова.
От „Грийнпийс“ уточниха, че решението на ВАС е окончателно и не подлежи на обжалване, но съдебният спор ще продължи пред Административния съд в Стара Загора, чието решение отново може да бъде обжалвано пред върховната инстанция.
Витамините от група B са жизненоважни за енергийния метаболизъм, здравето на нервната система и поддържането…
В Краснодарския край в Русия е обявено регионално извънредно положение заради разлива на мазут в…