Categories: Бизнес

Ще се подобри ли качеството на пътната мрежа с повишението на тол таксите?

Ако искаме да развиваме железопътен транспорт, а той да е с приоритет в цяла Европа, не е логично тежкотоварните автомобили, които най-много разрушават пътищата да пътуват безплатно в 17 хиляди километра от цялата 20-хилядна републиканска пътна мрежа. Това мнение изрази в предаването „Бизнес старт“ на Bloomberg TV Bulgaria инж. Ясен Ишев, председател на управителния съвет на Научно-техническия съюз по транспорт.

Още по темата

Той напомни че през миналата година са събрани около 452 млн. лева от всички такси за  преминаване, но най-много са таксите от електронните винетки – 75%. „От тях обаче, за издръжката на тол-управлението са отишли над 85 млн. лева, 7% са за доставчиците на услугата, което е около 30 млн. лева и остават 330 млн. лева – колкото се събираше преди въвеждането на ТОЛ системата“, не скри недоволството си той. Според него се планираше събираемостта да е 1 млрд. лева.

Правителството планира да повиши цената на ТОЛ таксите от 1 юли на магистралите и първокласните пътища, но се добавят и втори клас пътища, които са около 3 хиляди километра. А предложението на регионалното министерство е ТИР-овете да плащат между 2 и 7 стотинки такса на километър.

По този повод експертът припомни, че Световната банка „направи разработка на Стратегия бизнес модел за внедряване на ТОЛ система в България по задание на Министерството на регионалното развитие. В това задание ТОЛ системата трябваше да бъде изградена за 16 534 км  от 20-те хиляди км републикански пътища.

Още по темата

„След обсъждания, от тези 16 хиляди километра, ръководството на министерството и пътната агенция решиха, че ще останат 11 хил. км. След срещи и разговори с превозвачите се намалиха на 6 хиляди и в крайна сметка станаха 3 хиляди км. Най-големият парадокс е, че само за 3 хил. км тежкотоварните автомобили плащат ТОЛ такса. Това са автомобилите, които натоварват и разрушават най-много пътната мрежа“, посочи Ясен Ишев. Той обясни, че освен това на тези 3 хиляди километра камерите, които работят са 70-80%.

Ишев смята, че е непонятно как толкова време след завършването на ремонта на магистрала „Тракия“ още няма плащания към пътно строителните компании.  Той предложи всички плащания, които са свързани с пътното строителство и ремонта да бъдат публични, „за да е ясно кои са фирмите с протекции, на които се плаща и кои не са“.

По думите му, нужен е специален закон за „инхаус“ договорите. „Ако има нарушения и злоупотреба със стотици милиони долари, а няма наказани, всичко ще продължи по същия начин „до следващата кражба“, коментира той.

Според него има цели отсечки от автомагистрала „Хемус“ които са изграждани без одобрение и разрешителни. Той отбеляза, че трябва да се намери начин тези отсечки да се узаконят, но трябва да се понесе отговорност за нарушенията и да се вземат мерки това да не се допуска повече.

„Трябва да се намери политическа воля за решаването на всички тези проблеми. Разбираме, че те се решават трудно, но трябват резултати. Вижда се желание и оптимизъм от новото правителство да се правят промени, но повече от 50% от записаното в програмите на повечето министри не може да се свърши“, смята инж. Ишев.

Ще стане ли по-справедлива ТОЛ системата? Какво направи за пътната инфраструктура правителството в първите си 100 дни? Трябва ли да поевтинеят винетните такси за леките автомобили след като се предвижда тол такса за второкласните пътища?

Вижте целия коментар във видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.

Всички гости на предаването „Бизнес старт“ може да гледате тук.

https://www.investor.bg/

Arhiv