Categories: Бизнес

Ще стане ли Новата Индо-Тихоокеанска икономическа рамка търговско споразумение?

Новата Индо-Тихоокеанска икономическа рамка, в която влизат Съединените щати и още 12 държави, беше обявена в Токио и веднага предизвика въпроса дали е ново търговско споразумение. Засега тя е политически сигнал от страна на администрацията на Джо Байдън за ограничаване на влиянието на Китай и започване на активен диалог. Този коментар направи в предаването „В развитие” на Bloomberg TV Bulgaria Мариана Трифонова, старши анализатор в Институт за икономическа политика.

Още по темата

Тя посочи, че страните в региона имат уверение, че ще получат адекватна алтернатива чрез запазване на американското присъствие и инициатива там.

От администрацията на Байдън определиха рамката като първа стъпка, а крайната ѝ цел в икономическата сфера е да се постигне подписване на търговско споразумение, което да доведе до сваляне на мита и до по-сериозно развитие на търговските връзки между участващите страни.

„На този етап това не е търговска сделка”, подчерта Трифонова. Според нея повечето от страните в региона, които се включиха в тази рамка, имат много силни икономически отношения с Китай и не е ясно доколко тези страни ще искат да ѝ се противопоставят, ако по линия на дигиталната икономика се въведат определени ограничения, свързани с употребата на китайска технология.

Що се отнася до това кои други държави биха изявили желание да се присъединят, Трифонова посочи, че категорично е бил изявен интерес от страна на Тайван. „Те останаха разочаровани от това, че не бяха поканени”, напомни тя.

По думите ѝ, това е стъпка, която американската администрация трябваше да направи, за да не се конфронтира твърде директно с Китай още от самото начало на инициативата. Трифонова смята, че администрацията на Байдън е дала заявка, че сътрудничеството в икономическата сфера с Тайван ще бъде засилено и ще се водят допълнителни двустранни преговори за задълбочаване на отношенията им.

„Китай определи като провокативни тези действия на САЩ, посочи Трифонова и допълни, че Китай има няколко варианта как да реагира на ситуацията. – Страната би могла да предостави допълнителни стимули на държавите участнички в инициативата.“

„Не е изключено определени държави да бъдат санкционирани с неформални икономически санкции”, изтъкна Трифонова.

На кои ключови области се основава новият пакт? По кои от темите при водените политики се очаква по-голямо съгласие? Ще успее ли САЩ да прокара своята визия за данъчни стандарти и антикорупционни мерки? С колко ще се забави икономическият растеж в Китай заради ограниченията заради Covid? Ще падне ли износът на луксозни стоки за Китай?

Целия разговор може да гледате във видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.

Всички гости на предаването „В развитие” вижте тук.

https://www.investor.bg/

Arhiv

Recent Posts

Видове хранителни добавки за очите: Поддържане на зрението и здравето на очите

Здравето на очите е от ключово значение за нашето ежедневие и качеството на живот. Освен…

30 минути ago

Синулан: Природно решение за здравето на синусите и дихателните пътища

Синулан е популярна хранителна добавка, която подпомага здравето на дихателните пътища и синусите. Продуктът е…

48 минути ago

7 факта за Айфеловата кула, които може би не знаете

Кулата първоначално е била временна Айфеловата кула е построена за Световното изложение в Париж през…

56 минути ago