Произход: Брайтуотър, Нова Зеландия, средна класа – фермер и учителка
Образование: Кентърбърийския колеж на Новозеландския университет в Крайстчърч, Тринити колидж в Кеймбридж, Англия
Интереси: физика, математика, математическа физика, електромагнетизъм, радиоактивност
Известен: предлага „вселенският“ модел на атома, извършва първата експериментална ядрена реакция, ръководи първото контролирано делене на атомното ядро
Признание: Нобелова награда за химия – 1981, прочут като „баща на ядрената физика“
„За атома той е, каквото е Дарвин за еволюцията, Нютон за механиката, Фарадей за електричеството и Айнщайн за относителността“, пише новозеландецът Джон Кембъл за физика Ърнест Ръдърфорд.
Ръдърфорд е британец по произход, живее и работи в Англия, умира там и е погребан близо до сър Исак Нютон в Уестминстър. Той е роден и отраснал в Нова Зеландия, а фундамента на науката му е в университета Кентърбъри, Кристчърч. В Европа го наричаме „баща на ядрената епоха“, а в САЩ са по-поетични – „Одисей на науката“.
Ръдърфорд е физик до мозъка на костите. „В този свят има една наука – физика, всичко друго е събиране на пощенски марки“, казва той. Но през 1908 г. получава Нобел за химия и се шегува: „Да, аз разбрах как елементите се трансформират един в друг, но най-голямата и внезапна трансформация в живота ми беше от физик в химик“. А иначе, не на шега, прави три огромни открития, заради които името му е символ на упорит научен път, опрял в небесата.
Ръдърфорд разбива вкорененото от древните гърци убеждение, че атомите са най-малките и неделими частици на веществото; определя структурата на атома в познатия „планетарен модел“; чрез атомния разпад трансформира азота в кислород и така постига вековната мечта на алхимиците – превръщане на един елемент в друг.
Родителите на Ръдърфорд попадат в Нова Зеландия като деца, а когато се женят, искат най-високо образование за своите деца. Малкият Ърнест се ражда през 1871 г. и прекарва детството сред чудесата, но и ангажиментите в една голяма ферма – но само в свободното от училище време, а в петък има свободен ден дори от фермерските ангажименти. Тогава плува, гледа птиците как гнездят и измисля хитри начини да изкара пари за материали, за да направи катапулт или хвърчило.
На 10 получава първата истинска научна книга и разбира как чрез скоростта на звука да изчисли къде е паднала светкавицата, с което изумява родителите си. Още повече ги изумява обаче с изработката на миниатюрно оръдие, което стреля. Ърнест е страхотен ученик и печели стипендия за университета. Там играе ръгби, членува в Диалектическото и Научното общество, учи латински и френски. Тогава се залюбва и с Мери Нютон, за която се връща в началото на новия век, вече като млад професор в Канада.
През 1895 г. Ръдърфорд получава изследователска стипендия и отива при Дж. Дж. Томпсън в Кеймбридж. Има ревност от страна на местните, но с представителната си външност и сини очи, с басовия глас и добри социални умения, а най-вече – с таланта си да прави евтини, но умни и стилни експерименти, той привлича хората на своя страна. А щом се отваря професорско място по физика в университета „МакГил“, известен с добра експериментална база, Томпсън го праща там.
В Канада Ръдърфорд стои 9 години, там разбира, че при полуразпада тежките елементи излъчват различни частици и ги нарича Алфа и Бета, дава името и на Гама лъчите, открити от френски химик по-рано, развива теорията за трансформацията на елементите, която публикува през 1903 г. в книгата „Закон за радиоактивните промени“.
Това огромно постижение обръща погледа на научния свят към 32-годишния учен. Много американски университети му се нахвърлят с предложения, но Ръдърфорд остава в Канада – там му харесва, постоянно му вдигат заплатата, а и чака предложение от Англия, където тогава е голямата наука.
И го дочаква – наследява професор Шустър в университета в Манчестър. Там Ръдърфорд кара Ернст Масдън да подготви експеримент, при който се бомбардира златно фолио с алфа частици. Резултатът е потресаващ – някои от частиците отскачат в невъзможни траектории, а част от тях се връщат обратно.
„Това е невероятно, като да изстреляш снаряд срещу парче хартия, а той да отскочи назад“ – казва Ръдърфорд. И дава единственото възможно обяснение – алфа частиците срещат нещо много силно в атома, вероятно плътно ядро, разположено в средата, около която обикалят малко електрони. Този „планетарен“ модел, особено след като ученикът на Ръдърфорд Нилс Бор развива идеята за стабилността на електронните орбити и условията, при които е възможен техният преход, замества модела на Томпсън, наречен „Сливов пудинг“.
През 1914 г. Ръдърфорд става рицар на Британската империя, през Първата световна война разработва сонар за откриване на немските подводници, а през 1919 г. е вече шеф на Кавендишката лаборатория. Там прави и трето голямо откритие – изкуствено предизвикана ядрена реакция в стабилен елемент, нещо, което кара алхимиците от старите времена да се завъртят в гроба.
Под ръководството на Ръдърфорд, лабораторията Кавендиш процъфтява. И никой не може да повярва, когато през 1937, едва на 66, смъртта отнася този необикновен мъж чрез някаква си дребна херния. Толкова е нелепо, че човек спокойно може да си каже – поне да беше умрял от радиацията, голямата любов на живота му.
Магнезий L-треонат е специална форма на магнезий, която лесно преминава кръвно-мозъчната бариера и подпомага когнитивните…
Коензим Q10 (CoQ10) е мощен антиоксидант, който подпомага производството на енергия в клетките и предпазва…