Според нея новите изисквания към образованието наложили въвеждането на дълбочинна трансформация. „Имаме толкова хубави неща, които се случват в системата, но, за съжаление, за тях не се говори“, каза тя в студиото на „Денят ON AIR“.
По думите ѝ в деня на откриването на новата учебна година допълнителните часове по български език и математика били необходими по няколко причини.
„Едната от тях е, че имаме на 2100 училища, които имат една паралелка 5, 6 и 7 клас, и учителите не можеха да си изпълнят норматива“, каза тя.
„При втората актуализация на бюджета синдикатът на българските учители, заедно с нашата конфедерация, защитихме 150 млн. допълнително – 37 млн. от тях бяха насочени към подпомагане на издръжката на училищата и 28 млн. за издръжката на детските градини. Безспорно при тези цени на електро- и топлоносителите ще имаме проблеми. Затова ние разработихме меморандум, където настояваме правителството да отпусне допълнително 50 млн. за издръжката до края на тази календарна година и тези 50 млн. да бъдат прехвърлени като част от бюджета за 2023 година“, заяви Такева пред Bulgaria ON AIR.
Тя изтъкна, че с министерско постановление още от юни са отпуснати 28 млн. лв. за закупуване на учебниците от 1 до 7 клас. „650 лв. за дете в детската градина за една година са недостатъчни, а трябва да станат 810 лв.“, каза тя.
И заключи, че увеличението на учителските заплати трябва да бъде такова, каквото се одобри от всички политически партии.
„На специалностите, за които липсват учители, държавата трябва да поеме тяхната семестриална такса“, завърши Такева.