Стара Загора

От 1 май област Стара Загора може да остане само с частно здравеопазване

Днес пресконференция дадоха като представители на останалите си колеги – управители и собственици на болници в област Стара Загора прокуристът на болница „Тракия“ Иван Колев, управителят на болницата в Чирпан като представител на общинските болници – д-р Неделчо Тотев и председателят на УС на РЛК Стара Загора д-р Георги Бакоев. В петък се е провело съвещание с участието и на държавните болници в областта, а днес е отправено писмо но Националната здравна каса, в което болничните заведения в областта предупреждават, че Касата може да остане без партньори по договора, който предстои да се подпише, ако не бъде коригиран бюджетът, определен за Стара Загора. Единодушието и единомислието между всички лечебни заведения без значение дали са големи или малки и дали са общински, държавни или частни е безпрецедентен.

Проблемът е, че при положение, че и за миналата, и за по-миналата година, те са недофинансирани, а в момента вече са или на предела, или на загуба, отреденият за област Стара Загора бюджет е намален с 4% спрямо този за 2016 година при общ по-висок с 8% за страната бюджет на касата. Това се случва без обяснения и без да се посочи механизмът, по който са определени различни суми за пациентите в различните краища на страната. Ако за Пловдив сумата е 77 лева на пациент, за София – 73 лева за пациент, то в Стара Загора е 33 лева. Нещо повече, сумата за пациентите в област Стара Загора е по-ниска от тази, определена за далеч по-малките Плевен, Пазарджик, Сливен, Монтана и Враца. Още нещо – нормално е за София и Пловдив сумите да са по-високи, защото там влизат много болни от други области, но същото се отнася и за Стара Загора – по статистика малко над 20% от лекуваните миналата година пациенти са от други области. Това е нормално, защото МБАЛ „Проф. д-р Стоян Киркович“ е университетска болница, а частните болници в областта са големи и екипирани с водещи специалисти и техника. Единствената медицинска услуга, която Стара Загора не предлага е кардиохирургия. Огромният поток от външни пациенти означава още по-голямо намаление на средствата за старозагорци. Всъщност болница „Тракия“ още този месец би трябвало да прекрати приема на болни по здравна каса и плановите операции, каза Иван Колев. Болницата в Чирпан само за още два месеца по новия бюджет ще трябва да обяви несъстоятелност, съобщи д-р Тотев. Необяснимо е случващото се с бюджета и разпределението му. Пациентите ни трябва да разберат, че сме стигнали до подобно единомислие и действия на първо място, защото НЗОК нарушава по този начин правото им на качествено здравеопазване, обобщи д-р Бакоев. На нас на практика ни се отнема възможността да лекуваме, възмутени са лекарите. Според тях с определянето на регионални бюджети на абсолютно неизвестен принцип, който непременно в последните години ощетява лечебните заведения в област Стара Загора, е напълно разрушен уж основополагащият принцип: „парите следват пациента“. Нарушаването на този принцип е довело до кошмарното първо място на България по смъртност сред европейските страни, убедени са медиците.

Със сигурност жителите на област Стара Загора ще подкрепят своите болници и лекари в искането им за справедливо разпределение на средствата, защото от това зависи здравето и живота им, здравето и живота на децата им. В случай, че болниците не подпишат рамковия договор, единствената форма за получаване на здравна услуга в областта ще бъде заплащането на частно, а общинските болници вероятно ще трябва да се замозакрият, каза д-р Тотев, а това би означавало смъртта на възрастните и неплатежоспособни пациенти.

Какво точно ще правят и как ще се справят пък региони като Видин със 17 лева на човек, Перник с 16 лв. и Добрич с 14 лв. на пациент – съвсем не е ясно.

Живка Кехайова

Нямам девиз, имам собствена философия.