Не е ли невероятно човешкото тяло? Почти всеки знае, че имаме вътрешен биологичен часовник, който контролира тялото ни и в рамките на 24 часа той произвежда различни хормони и химични вещаства, кара различни органи да работят в зависимост от времето. Но не всеки живее в хармония с тях.
5:00–6:00
Това е най-доброто време за събуждане. Кръвното налягане започва да се повишава, сърдечната честота се увеличава. По това време най-често се случва благоприятно естествено раждане. Имунитетът на тялото е най-висок. Ще бъдете по-малко уморени, повече време през деня ще се наслаждавате на живота. Кортизолът кара тялото да се събуди и да дойде в бодро състояние. За да станете по това време отпочинали, трябва да си легнете около 22:00 часа.
7:00
Със зазоряване производството на мелатонин спира, така че по-нататъшният сън няма да бъде от полза. Учените също така смятат, че 7:30 е оптималното време за зачеване на дете. Освен това от 7:00 до 9:00 часа стомахът, дебелото черво, далакът и панкреасът започват да работят ефективно. Затова е препоръчително да закусвате преди 9:00 часа.
8:00
Започва синтеза на тестостерон. Физическата активност е желателна, следователно, ако разстоянията позволяват, по-добре е да отидете на работа или на училище пеша. Има голяма вероятност да завършите започнатите в момента дела, тъй като по това време обикновено настроението ни се подобрява, паметта и логическото мислене работят добре.
10:00–13:00
Между 10:00 ч. сутринта и 13:00 ч., мозъкът ви превключва на висока производителност през най-активните 3 часа от деня, което прави това най-доброто време за сложни умствени задачи и вземане на решения. Една от причините за това е фактът, че 1-вият пик на производството на адреналин настъпва в 12:00 часа и това кара мозъка да работи активно и да реагира по-бързо на случващото се.
12:00–14:00
Енергията ни намалява и трябва да се освежим. Обядът трябва да е питателен и обилен, но това не означава, че можете да преяждате. Сърцето, червата и пикочният мехур са най-активни през този период от време.
14:00–16:00
След обедната почивка вниманието и бдителността ни са леко намалени. Ето защо често е трудно да се концентрирате върху бизнеса и работата след вечеря. Затова за тази част от работния ден е по-добре да оставите лесни задачи, които не изискват значителна концентрация.
16:00–18:00
От 16:00 до 18:00 часа бъбреците са много активни. И в 18:00 се наблюдават максималните показатели за кръвно налягане и телесна температура. Можете да се занимавате с активна физическа и умствена работа. По това време на деня упражненията са най-ефективни. Органите на възприятието са много активни, така че можете да планирате и масаж за тези часове.
19:00
По това време можете да вечеряте, тъй като по-късно дейността на храносмилателната система е значително намалена, а всичко, което ядете, ще се превърне в тежест в стомаха, което ще ви попречи да заспите и да си починете пълноценно през нощта. Вечерята трябва да е лека, за да не натоварва стомаха.
20:00
Започва синтеза на мелатонин, хормон, който регулира циркадните ритми. Време е да се приготвите за лягане. За да заспите лесно, можете да правите релаксиращи упражнения или да отидете на кратка разходка. Органите на кръвообращението и половите органи работят активно, така че това време също е благоприятно за зачеване.
22:00–2:00
Дейността на храносмилателната система постепенно намалява, телесната температура намалява. Увеличава производството на ендорфини – хормони на радостта, които са отговорни за здравия сън. Трябва да се помни, че е много важно да спите между 22:00 и 2:00 часа. Това е моментът за рестартиране на нервната система и активно укрепване на имунната система.
Живеете ли според биологичния си часовник? Или може би искате да опитате?
Превод от руски: Зарата