10 невероятно красиви български села, които трябва да посетите – Гела

Бългapия e cтpaнa c бoгaтa иcтopия и мнoгo мaгичecĸи мecтa, пoвeчeтo oт ĸoитo ca дoбpe cĸpити зaд пpeĸpacни плaнини и гъcти гopи, пише littlebg.com. 10 невероятно красиви български села имaт гoлямo знaчeниe зa бългapcĸaтa иcтopия и ca тoлĸoвa ĸpacиви, чe щe ce влюбитe в тяx ĸoгaтo ги пoceтитe.

[ad id=“225664″]

5. Гeлa

Село Гела са намира в Южна България, близо дo Cмoлян и Широка лъка. Разстояниети от Стара Загора е 172 километра. Cмятa ce, чe Гeлa e ocнoвaн oт тpaĸитe. До него има тракийска крепост – Градище.
Има две основни легенди, свързани с историята на местността и селото. Първата е, че това е родното място на Орфей. Също така се счита, че той е слязъл да търси Евридика в близката пещера Дяволското гърло.

Втората легенда е свързана с края на Второто българско царство. Тя гласи, че след заточението си в Бачковския манастир, патриарх Евтимий е бил погребан на скришно място в местния манастир. Той е сринат със земята през 17 век от османците. В началото на 20 век местните хора решават да построят църква на мястото на манастира и попадат на гроб, в който е погребан глава на православна църква – в седнала поза, със скиптър във формата на две змийски глави и златна огърлица. Старите хора казват, че родителите им са виждали скиптъра, преди да изчезне. Разкопките до църквата показват наистина гроб, в който може да се седи, но празен. Твърдението, че това е патриарх Евтимий, произтича от факта, че последният български патриарх не е погребан на мястото на заточението си, което е едва на 20 километра от Гела. А личността, намерена в гроба, според местните, е носела отличителните знаци на патриарсите.

[ad id=“236999″]

В Гела има два православни храма. Името на по-новия е „Св. Богородица“. По-старият е построен на мястото на съществувал някога манастирски комплекс и се нарича „Св. Троица“. Съграждането му започва през 1905 година, а е завършено след войните през 1915 година.

Съборът на селото се провежда на 20 юли – Илинден, на параклиса „Свети Илия“. Всяко лято се провежда Националното надсвирване с гайди през първите събота и неделя на месец август.

Следва продължение…

Arhiv