55 са общо починалите, за днес има нов случай – мъж от ВМА. В събота там е починал 81-годишен мъж. Пациентът е страдал от хронична обструктивна белодробна болест, хронична сърдечна недостатъчност и артериална хипертония.
Това заяви началникът на Националния оперативен щаб ген. Венцеслав Мутафчийски. Той представи новите данни за разпространение на коронавируса у нас.
България преживя един пик в началото на април, след това имаше снижаване, сега отново се катерим нагоре, посочи той.
В София заразените са 22, от които двама са в болница. Ново огнище има в Кюстендил. Във Видин са петима, Сливен 4, Плевен 3.
292 са лицата с потвърден COVID-19, които са настанени под лекарско наблюдение в болнични условия.
37 са пациентите с COVID-19, които са в интензивни отделения и клиники.
По отношение на общата картина – към 25 април: 614 от регистрираните у нас случаи на COVID-19 са на мъже и 633 на жени.
138 са медицинските служители, при които е потвърдена коронавирусна инфекция.
Регистрираните случаи по справка, предоставена от Националния оперативен щаб, са в областите, както следва: Благоевград – 38; Бургас – 47; Варна – 26; Велико Търново – 17; Видин – 62; Враца – 3; Габрово – 4; Добрич – 13; Кърджали – 13; Кюстендил – 38; Ловеч – 2; Монтана – 18; Пазарджик – 23; Перник – 11; Плевен – 98; Пловдив – 44; Русе – 10; Силистра – 5; Сливен – 35; Смолян – 33; София – 646; Стара Загора – 35; Хасково – 15; Шумен – 4, Ямбол – 7.
Очаква се ново огнище в Дупница.
Междувременно вчера премиерът Бойко Борисов обнадежди всички българи с изказване относно извънредното положение. Министър-председателят заяви, че ще опита да направи така, че извънредното положение да падне по-рано, но с няколко важни уговорки. По думите му би искал да отпадне, но да останат правомощията на здравния министър, който да дава заповеди, като например за задължението на маските. „Ако така продължи, съм възложил, може би от понеделник, вторник, да се направи вход-изход на парковете, с доброволци, които да не позволяват струпване.
По този повод ген. Мутафчийски заяви, че премиерът може да вземе решение по отношение на по-ранното отпадане на извънредното положение у нас, а не щаба. Това е политическо решение.
Ще се наложи дълго време да живеем с този вирус, подчерта генералът.
Очакванията след Великден – преживяхме един пик в началото на април, след това имаше снижаване, а сега се катерим към следващия пик. Дали очакванията са ни били до стотици – това е друг въпрос. Но е факт, че възникват огнища, с голям брой хора, но благодарение на здравните инспекции се ограничиха огнищата с адекватните мерки, които бяха взети.
По отношение на отварянето на училищата – има две стратегии.
Пускане на малките ученици и детските градини, като те са свързани с възстановяването на производствените процеси и връщането на родителите им на работа. Но това не е безопасно, а може да усложни епидемиологичната обстановка.
Втори сценарий – пускането на по-големите ученици, на които им предстоят по-сериозни планове. На тях може да се разчита на по-осъзнато поведение по отношение на спазването на мерките. Но се препоръчва и за двете категории ученици двусменен режим и по-малко ученици в класните стаи. Но всяко разхлабване на мерките би довело до усложняване на епидемиологичната обстановка, подчерта проф. Мутафчийски.
Над 200 000 души по света вече са починали вследствие от заразяване с коронавируса, сочат последните данни на интернет-ресурса Worldometers, актуални към 8.00 ч. (българско време) на 26 април, неделя.
Точният брой на починалите е 203,289 души, а откакто епидемията започна през декември 2019 г., общо заразените по света са 2,921,439. Излекуваните от COVID-19 са 836,978 души.
Все още най-засегнатата страна от К-19 е САЩ. Там заразените са 960,896,а починалите 54,265.
Британското здравно министерство обяви, че повече от 20 000 души са починали в болници в страната от коронавируса. Съобщеният брой не включва починалите извън болниците, нито тези в социални домове.
Франция, която включва тези смъртни случаи в статистиката си, обяви, че броят им е нараснал с 369 в събота. Общо починалите в страната са 22 614 от началото на взрива през март досега, но здравните власти казват, че смъртността в болниците намалява и броят на хората в реанимациите спада за 17-и пореден ден.
Белгия също изглежда, че излиза от кризата. Повече от 45 000 души се заразиха с коронавирус в страната. Над 6 900 бяха смъртните случаи в 11.4-милионната страна, най-високият процент на фона на населението. Повече от половината починали са в домове за социални грижи. Починалите в болници намаляват. В събота смъртните случаи са 241, а 164 от тях са в социални домове, останалите – в болници. Пациентите в реанимациите намаляха до 934.
Смъртните случаи в Италия днес са най-малко от 17 март насам – 415 при 420 вчера. Новорегистрираните заразени са най-малко на последните пет дни – 2 357 при 3 021 в петък. Общият брой на жертвите е 26 384. По този показател страната е втората най-засегната след САЩ.
В Испания починалите през последното денонощие са 378 и достигат 22 902. Вчера броят им бе 367 – най-ниския брой за 24 часа от един месец. Общият брой на заразените достигна 223 759, след като за едно денонощие бяха установени 3995 случая на коронавирус. От началото на епидемията са оздравели 95 708 пациенти.
Испания е една от най-пострадалите от пандемията европейски държави. В средата на март там бе въведено извънредно положение, позволяващ на властите да ограничават предвижването на жителите по цялата страна. Този режим беше удължен до 10 май.
От неделя испанските власти решиха да отслабят ограничителните мерки за децата и те вече ще могат да излизат на разходка.
По-рано тази седмица ръководителят на Световната здравна организация (СЗО) обаче изтъкна възходящата крива на случаите в Африка, Източна Европа, Централна Америка и Южна Африка.
Д-р Тедрос Аданом Гебрейесус заяви, че докато повечето от западноевропейските епидемии са под контрол и болните не се увеличават или намаляват, за много други страни пикът предстои.
Лекоатлетът Тихомир Иванов от СКЛА Берое е Спортист на Стара Загора за 2024 година,…