Любопитно

13 сигнала на тялото, които ще ви помогнат да четете събеседника като отворена книга

Всички наши жестове, пози, тон на гласа и зрителен контакт изпращат съобщения, които не винаги съвпадат с изречените думи и показаните емоции. Например, определена усмивка може да покаже колко искрен е събеседникът в разговор, а знаците издават съчувствие или страх. Съставихме списък с жестове, които ще бъдат полезни за тези, които искат да се научат да разбират скритите мисли и емоции на своите събеседници.

Държи дланите отворени

Отворените длани при говорене от древни времена се свързват с истина, честност и искреност. Струва си обаче да се отбележи, че тяхната позиция също е важна тук. Дланите, насочени нагоре, показват, че човекът няма какво да крие, невъоръжен е и следователно не представлява заплаха. Но дланите, насочени надолу, показват сила и надмощие.

Фалшива или истинска усмивка

Ако събеседникът ви се усмихне и видите, че ъглите на устните на лицето му гледат нагоре, а около очите се образуват „пачи крак“, тогава бъдете сигурни, че човекът е искрено щастлив. Тази усмивка се нарича усмивка на Дюшен. При фалшива усмивка участва само устата, ъглите на устните сякаш са притиснати в бузите, а очите остават безразлични.

Кимва утвърдително с глава, когато отрича нещо в разговор

Ако събеседникът в разговор отрича нещо, но подсъзнателно кима с глава утвърдително, тогава има голяма вероятност той да лъже.

Накланя главата на една страна, разкривайки врата

Накланянето на главата е сигнал за силно позициониране, тъй като шията е една от най-уязвимите части на тялото. Излагайки го, човекът сякаш се отваря. Всеки, който накланя главата си по този начин по време на разговор, несъзнателно изразява откритост, интерес, а също и симпатия към събеседника.

Държи палци в джобовете

Когато палците са скрити в джобовете, това обикновено сигнализира, че човекът е нервен, несигурен, тревожен или заплашен.

Държи ръцете в джобовете и палците навън

Палците са най-силните пръсти на ръцете ни. Когато се показват, често може да показват увереност или контрол върху ситуацията.

Облизва устни

Това е един от най-значимите сигнали. Най-често срещаното тълкуване е флиртът. Но има и друго – дискомфорт и лъжи. Когато човек лъже, изпитва стрес, намалява притока на кръв към храносмилателния тракт и намалява производството на слюнка, което води до сухота в устата. Поради това той често може да облизва устните си, да поглъща слюнка, да пие вода на малки глътки.

Събира мъх от дрехите

Събирането на пух от дрехите по време на разговор с друг човек, особено ако те са въображаеми, е очевидна обида, която показва разлика в мненията с говорещия, враждебност, безразличие или пренебрегване. Истинската цел на подобен жест е просто да се избегне зрителния контакт със събеседника.

Разширени зеници

Разширяването на зениците говори за симпатия и привличане, и то не само към човек. При някои хора това се случва, когато гледат например вкусна храна.

Разтриване на ръце или длани

Когато човек е подложен на стрес, кръвта в тялото му навлиза в съдовете на ръцете в по-малко количество, така че самите ръце стават по-студени и твърди. Следователно, човек трие дланите си по-често и силата и честотата на триенето могат да се увеличат пропорционално на нивото на стрес.

Преплита пръстите

Този жест обикновено показва, че човек разкрива някаква тревожна информация за себе си, например, говори за трагични събития или възникнали трудности. Бившият агент на контраразузнаването на ФБР и експерт по невербална комуникация и език на тялото Джо Наваро казва, че е виждал това поведение много пъти, когато хората са били на път да предадат някои лоши новини.

„Цевта на пистолета“ в устата

Този жест към устата означава невербално „Майната ти“. Когато човек използва „цевта на пистолета“, това е знак, че се смята за супер лидер и е решен да опровергае нечии идеи.

Държи се с едната ръка за другата

Този жест е подобен на „самопрегръдка“ и може да сигнализира, че човек изпитва стрес, съмнение, несигурност, тревожност, несигурност. Освен това докосването може да бъде различно – например масажиране. Когато масажирате, този жест показва самоуспокояване.

Когато общувате с някого, обръщате ли внимание на жестовете и изражението на лицето на събеседника?
Превод от руски: Зарата

Бонка Дипчикова