15 навика на по-старото поколение, от които съвременният човек трябва да се отърве

Нашите житейски навици и мироглед се формират в детството. Научаваме много от нашите родители, баби и дядовци. И така, от най-ранна възраст научихме от тях, че чаят трябва да се пие със сладкиши, преди дълго пътуване определено трябва да седнете и всяко ястие ще бъде по-вкусно, ако го ядете с хляб. Но изглежда, че е време всички тези традиционни основи да останат в миналото, защото светът е станал напълно различен и ние трябва да се променим заедно с него.
Съставихме списък с навиците, присъщи на по-старото поколение, с които трябваше да се сбогуваме отдавна.
1. Пробиване на ушите на малки деца


Майките пробиват ушите на своите момичета на всяка възраст. Но трябва да знаете, че експертите призовават за забрана на тази процедура. Пиърсингът на ушите може да доведе до усложнения като подуване, сърбеж и инфекции. Според експерти от Американската академия по дерматология след нараняване на кожата човек може да развие алергия към метали. Освен това, ако пиърсингът се прави в ранна детска възраст, докато ушната мида расте, те могат да се движат и в бъдеще бижуто няма да виси както трябва.
2. Ядене на мазни и пържени храни


От древни времена е прието да се храним с мазни храни, защото мазнините са най-евтиният начин да увеличим калорийното си съдържание. Нашите родители и баби дори сега добавят масло към почти всички ястия, салатите се подправят с майонеза, супите се приготвят с пържене, а заквасената сметана се избира по-мазна. А тогава има проблеми с теглото, кръвоносните съдове, сърцето.
3. Вземане огромно количество храна във влака


Дори тези, които никога не са пътували с влак, знаят, че щом влакът започне да се движи, пътниците във всяко купе изнасят месо, кисели краставички, баници, яйца и друга храна. Тази ситуация често се разиграва в комедии и хумористични програми. В днешно време няма смисъл да губите време за приготвяне на храна за път, защото всяко ястие може да се купи във вагон-ресторанта.
4. Да работиш цял живот на едно място


Някои хора толкова свикват с работата, екипа и ежедневието си, че се страхуват да променят нещо в живота си. Освен това те няма да напуснат, дори и да не са доволни от заплатата, отношението на шефа и броя на неплатените извънредни часове.
5. Носене на палта от естествена кожа


В продължение на много десетилетия кожените палта се смятаха за знак за богатство и високо положение в обществото. Почти всяко момиче все още мечтае да притежава поне едно палто. Но през последните години движение срещу носенето на кожа набира скорост. Модни къщи като Gucci, Versace, Burberry и Coach отказват да използват животински кожи в колекциите си. Модата включва продукти от изкуствена кожа, която благодарение на съвременните технологии е неразличима от естествената. Пухените якета и палта също са доста популярни.
6. Да принудиш децата да си доядат порцията


Помните ли фразата „Няма да отидете на разходка, докато не приключите с храненето“? Но родителите често налагаха доста големи порции на децата си. Тогава тези деца пораснаха, развиха грешни хранителни навици и проблеми с теглото. За щастие съвременните майки и татковци вече не хранят никого насила. И това е правилно, защото ако принудите детето да яде, когато не иска, тогава то няма да се научи да различава сигналите на тялото си и да усеща собствените си нужди. Така казват детските психолози.
7. Даване наред на всички непоискани съвети


По някаква причина на хората им се струва, че колкото повече остаряват, толкова повече житейски опит натрупват. И той със сигурност трябва да бъдат споделен с всички, независимо дали е любим човек, съсед или дори непознат. И въпреки че съветниците го правят от чисто сърце, опитвайки се да научат другите на ум, често техните препоръки са остарели и неприложими в съвременния свят. И, разбира се, да се намесваш в бизнеса на другите, когато никой не пита за това, е меко казано, невъзпитано.
8. Съхраняване на счупени вещи


Някои съвременни млади хора, като родителите си, не бързат да изхвърлят стари или счупени неща. Аргументите са следните. Първо, парите за този артикул са спечелени със собствен труд. Второ, планира се някой ден той да бъде ремонтиран или използван за части за нещо друго. Но реалността е, че всички тези боклуци през годините все повече се покриват с прах и шансовете някой ден да ги върнем към живот стават все по-нереалистични.
9. Използване на стари вещи, когато вкъщи има нови


По-старото поколение хора все още остава изключително пестеливо, опитвайки се да запази нови и красиви неща за изключителни събития. Това се отнася както за облеклото, така и за уредите или домакинските прибори. И от години елегантни чаши и чинийки лежат в бюфетовете, а нови поли и блузи чакат в шкафа. А самите родители и баби пият чай от стари напукани чаши и носят протрити и избелели дрехи.
10. Купуване на чували със зеленчуци за зимата


Преди години магазините през зимата нямаха такъв излишък от зеленчуци и плодове. И ако бяха, тогава цените за тях се различаваха няколко пъти от летните. Времената са други: земеделските фирми съхраняват картофи или лук в складове при специално създадени условия. А купуването на килограм моркови или цвекло през зимата е лесно и постижимо. Но много хора по стар навик продължават да купуват зеленчуци за зимата, и то в цели торби. И тогава половината се изхвърля, тъй като храната се влошава, особено ако се съхранява на топъл балкон или във влажно мазе.
11. Пестене на пари за черни дни


Нашите родители и баби винаги са пестели от храна, дрехи, впечатления. Мнозина наистина не видяха света, защото беше необходимо да се трудиш от сутрин до вечер. И всичко това само за да спестите солидна сума за черни дни. Кога ще дойде този ден, никой не знаеше. И така животът минава. Много хора все още спестяват пари без конкретна цел. Но все повече хора искат да живеят тук и сега, защото животът е нещо непредсказуемо.
12. Готвене на много ястия за Нова година


Досега много от нас готвят почти дузина ястия за Нова година, а след това ядат тези храни и салати в продължение на 2 седмици. В този случай част от храната се разваля и се изхвърля. Това се случва още от времето, когато много лакомства се предлагаха в магазините само в новогодишната нощ, а добре заредената маса се смяташе за символ на благополучие. „Както празнувате Нова година, така ще я прекарате“, казаха родителите ни. Сегашното поколение постепенно стига до извода, че изобщо не е необходимо да режеш купички със салати за новогодишните празници и да преяждаш само в името на спазването на дългогодишна традиция.
13. Организиране на голям празник за детски рожден ден с поканени възрастни


От древни времена е прието да организираме голям празник за детски рожден ден, в който възрастните са главни герои. И младият рожденик в най-добрия случай си играе с децата на гостите, в най-лошия – седи в стаята си. А възрастните си спомнят за него само в редки моменти. Сега има тенденция рождения ден на дете да се празнува само с приятелите му, без присъствието на родителите им. Маса за гостите не е поставена, а самият празник се провежда в детски развлекателен център, в парк или кафене.
14. Постелена кърпа или мушама върху кухненската маса


Преди това, може би, във всяка къща кухненската маса беше покрита с мушама. Смятало се, че предпазва повърхността на масата от повреда, скрива недостатъците й и също така създава комфорт. Но сега, когато в продажба има маси с красива повърхност, използването на мушами се счита за нещо нелогично и неподходящо. В крайна сметка те не само се изхабяват с течение на времето, губят цвят, нараняват се с малки разрези и драскотини, но и изглеждат старомодни.
15. Ядене на всичко с хляб


Някои хора ядат дори тестени изделия, макарони с хляб. Някой го прави по навик, някой просто го харесва. Но преди са яли така, за да се наситят по-бързо, казват кулинарите. В крайна сметка в предишни години нямаше такова разнообразие и достъпност на хранителни продукти. Освен това печените изделия винаги са били евтини.

Превод от руски: Зарата

Бонка Дипчикова

Recent Posts

7 факта за киселото зеле, които може би не знаете

Киселото зеле е не само важна част от традиционната българска кухня, но и продукт с…

15 минути ago

7 факта за сармите, които може би не знаете

Сарми – едно от най-любимите ястия в българската кухня, което носи със себе си традиции,…

един час ago