Учените потвърдиха, че забележителното умение да четем е способно да повлияе не толкова на яснотата на ума ни и нашата фантазия, а на дълголетието ни. В Йелския университет, катедра обществено здраве, доказаха ефекта от четенето на книги върху продължителността на живота.
В изследванията, продължили цели 12 години, са взели участие над три хиляди мъже и жени. Избраните хора били различни: от силни привърженици на книгата до такива, които четат, за да запълнят свободното си време. Установило се, че хората, които обичат четенето и вършат това постоянно, живеят средно 2 години повече от останалите. Пенсионерите, които ходят за книги редовно в свободното си време, по три часа и повече, намаляват риска от смърт – 20% на 12 години.
Достатъчно е да четете по половин час на ден и шансовете Ви за дълъг живот нарастват стремително, твърди изследователят проф. Леви.
Интересното е, че „книжната терапия“ помага на всеки. Професия, доход, семейно положение, раса и удовлетвореността от живота нямат никакво значение. За дълъг живот помагат най-много книгите. При хората, които предпочитат вестници и списания няма толкова впечатляващ резултат. Известно е, че това е ефективен способ за намаляване на стреса и ни разсейва в еднообразното ежедневие. Позволява дълго да се запазим млади, повишава интелекта, увеличава числото на нервните връзки в мозъка. Желанието за четене забавя старостта и болестта на Алцхаймер. Помага да се борим с депресията. Помага за социалните контакти и творческите способности. За ползата от четенето знаем много отдавна, но изследователите от Йелския университет първи доказват, че това действително влияе на продължителността на живота ни. Ние считаме, че това е актуална новина за годината и бързо отиваме да избирам нова книга за себе си.
ПРЕВОД: ЗАРАТА
Над 500 писма до Дядо Коледа в кутията на Старозагорския куклен театър, съобщиха за ЗАРАТА…
Служители на AES България дариха 236 деца с топли дрехи и обувки за Коледа, съобщиха…