16 хил. българи са се завърнали от чужбина, за да работят у нас. “Това е два пъти повече в сравнение с 2016 г., когато са се върнали малко над 9000 души. През последните години броят на хората, които се завръщат у нас, непрекъснато расте”, обясни пред “24 часа” зам. социалният министър Зорница Русинова.
Основната причина за завръщането им е ръстът на заплатите. През тази година средната надхвърля 1200 лв. Най-високи са възнагражденията в IT сектора и телекомуникациите – около 3000 лв., а при финансите и застраховането – 2 хил. лв. “Тези суми вероятно са по-ниски от възнагражденията, които младежите биха получили в Германия, Австрия и Великобритания, но когато се приспаднат осигуровки, данъци и се отчете покупателната способност, наистина един млад човек може да получи по-добра реализация тук”, обясни Русинова. Сред останалите предимства са и дългото майчинство, както и възможността за бързо израстване в кариерата.
Средната работна заплата в IT сектора в Германия е около 8000 лв., но чисто се вземат около 4900 лв. Наемите за двустаен апартамент пък може да достигнат до 3000 лв., обясняват експерти по човешки ресурси. И отчитат, че средната работна заплата у нас при този сектор е 3000 лв. Голяма част от работещите в сектора, които вече са се доказали във фирмите, вземат между 5 и 10 000 лв. месечно. Наемите в София са около 700 лв., а в останалите градове са по-ниски. Секторът осигурява на работниците си още много сериозни социални пакети, здравно осигуряване и др.
6000 младежи учат в момента в Германия. Това е една от причините социалното министерство да направи два кариерни форума там тази година – в Кьолн и Мюнхен. На форумите младежите получават не само конкретни предложения за работа у нас, но и пълна информация за състоянието на икономиката в страната.
Предстои кариерен форум и в Холандия.
Голяма част от посетилите форума са си намерили работа у нас и ще се завърнат още това лято.
“За нас е важно като държава да подкрепим тези млади хора, защото няма нищо по-хубаво от това един млад човек да е завършил в престижен университет качествено образование и да се завърне да работи тук и да се развива.
“За младежите е интересно и поддържането на плоската данъчна ставка от 10%. Това дава доста добра възможност на хората с по-високи доходи да се реализират добре”, разказа Русинова.
Сред останалите добри тенденции, които отчитат от социалното министерство, са и трудовото законодателство и възможността за стаж. Бизнесът се опитва да привлече младите и с корпоративни пакети: допълнително здравно осигуряване, карти за спорт и почивка, възможности за гъвкаво работно време.
“България дава най-щедрото и дълго майчинство. Това също е привлекателно за младежите. Добър стимул за тях са и различните програми за стажуване през министерството и тези, които организираме във фирмите. Надяваме се тази тенденция да продължи и през следващите месеци”, каза още заместник-министърът.
При нискообразованите емигранти интересът да се завърнат у нас е по-малък. Причината е, че темпът на нарастване на заплатите при хората без квалификация е доста по-слаб, обясняват експертите. И вероятно това няма да се промени скоро.
Безработицата е на рекордно ниско ниво. Инвестициите във високотехнологичните производства се увеличават, а това води до ръст на заплатите и до откриване на високоплатени работни места.
Конкуренцията за най-добрите и мотивирани служители се засилва все повече и затова работодателите не пестят усилия и средства за привличането на квалифицирани кадри.
Най-добрият български скиор Алберт Попов постигна историческа първа победа на старт от Световната купа в…