Categories: Бизнес

1,8 млрд. евро сме инвестирали в чужбина за 10 години

Традиционно се говори за размера на преките чуждестранни инвестиции (ПЧИ) у нас, но интересно би било да хвърлим поглед и върху размера и дестинациите на родните вложения зад граница.

През 2014 г. преките инвестиции на България в чужбина възлизат на 162 млн. евро, а за десет години размерът им приближава 1,8 млрд. евро. Това показват изчисленията на Investor.bg на база актуалните данни на Българска народна банка (БНБ) за състоянието на финансовата сметка на платежния баланс и обема на преките инвестиции на България в чужбина.

Сумата на родните вложения през 2014 г. е с 10,4% по-ниска в сравнение с 2013 г. и с над 3 пъти по-ниска спрямо рекордните български инвестиции, извършени през 2008 г. Тогава зад граница са вложени 522 млн. евро.

Разбира се, обемът на българските инвестиции в чужбина е в пъти по-малък в сравнение с притока на капитали в нашата страна. За сравнение – по последни данни на БНБ ПЧИ само през 2014 г. възлизат на 1,289 млрд. евро. А за десетгодишния период от 2004 г. до 2014 г., включително, цифрата е 36,514 млрд. евро, показват изчисления на Investor.bg.

За последните десет години 51% от българските инвестиции зад граница са отишли в страни членки на Европейския съюз. Става дума за 910 млн. евро. Други 25% са инвестирани в държави от региона на Централна и Източна Европа, които не са членки на ЕС. Близо 9%, или 154,3 млн. евро, са инвестициите в други страни като САЩ, Швейцария, Индия и Китай, например.

Към т. нар. останал свят, т.е. държави, за които БНБ събира данни, но в статията не са включени по отделно, а е взет общият сбор, са потекли български капитали за 275 млн. евро.

Разбивка по страни показва, че за последните десет години в рамките на ЕС страната е инвестирала най-много в следните пет държави – Италия (185 млн. евро), Румъния (177 млн. евро), Люксембург (95 млн. евро), Германия (86 млн. евро) и Великобритания (77,6 млн. евро).

Още по темата

Люксембург е със статут на офшорна зона, много български инвеститори се възползват от това и е обяснимо защо малката по площ страна попада под номер три на най-популярните дестинации за българските капитали в периода 2004-2014 г.

Извън държавите членки на ЕС българските вложения са най-много в Сърбия (138 млн. евро), САЩ (118 млн. евро), Турция (72 млн. евро), Македония (71 млн. евро) и Русия (65 млн. евро).

Само през 2014 г. пък обемът на извършените българските инвестиции е най-голям в САЩ, Сърбия, Румъния, Русия и Македония.

Статията „Преки инвестиции в чужбина“, която е част от финансовата сметка на платежния баланс, е сбор от подстатиите „Дялов капитал“, „Реинвестирана печалбa“ и „Друг капитал“. Като цяло от тях извличаме информация за обема на инвестициите на българските компании в капитала на предприятия в чужбина, за сключени (или погасени) заеми между дружества в България и чужбина, влагане на част от нетната печалба в дейността зад граница, различни видове сделки като покупко-продажба на имот, например, депозити в чужбина.

Разбира се, в подстатиите попадат и други дейности и трансакции, свързани с аналитичното отчитане и представяне на платежния баланс на страната. Изчисленията, обобщени в таблицата, са с отрицателен знак, защото капиталите напускат България.

Таблицата в пълен размер вижте тук!

https://www.investor.bg/

Arhiv

Recent Posts

7 факта за Брусарци, които може би не знаете

Брусарци е малко градче, разположено в северозападната част на България, известно със своите природни красоти…

33 минути ago

Барут, криза, Пеевски. Защо тази история е важна не само за България

Войната на Русия срещу Украйна доведе до рязко увеличаване на търсенето на снаряди. Производството обаче…

40 минути ago