Боженци – легендата за Божана и нейните девет сина

Боженци се намира в средна Стара планина, на изток от Габрово, непосредствено след Шипченския проход. Селото е на 8 км от Трявна и на 15 км от Габрово.

..

Според легендата село Боженци е с история на повече от 600 години. Легендата разказва за болярката Божана, която през 1393 г. при превземането на Търново избягва със семейството си и търсейки спасение в гористите планини, стига до малка рекичка. Заселва се по северните склонове на Стара планина и основава село Боженци.

Селото е разположено близо до стария римски път Никополис ад Иструм – Августа Траяна – Константинопол. През XVIII и XIX век селото преживява своя разцвет. Търговците кърджии търгуват и разнасят стоките си из цялата Османска империя, Русия, Австро-Унгария, Италия и др. В края на XIX век в Боженци има около 110 къщи и 500 жители. Историческата съдба на селото го запазва във възрожденския му вид до средата на XX век, когато е открито и запазено за поколенията.

Специфичното историческо развитие на селото, създава условия за съхраняване на възрожденския му облик до средата на XX в. Масовата миграция на жителите му в гр.Габрово след Освобождението, когато традиционната търговия и занаятите в Боженци замират, довежда до прекъсване на културното, икономическото и социалното развитие на селището. Точно това прекъсване спомага за съхраняването на цялостния архитектурен и градоустройствен ансамбъл на едно българско селище от епохата на Възраждането. В Боженци е съхранена непокътната възрожденската атмосфера с прекрасни архитектурни образци от XVIII – XIX в.

Поради това че с. Боженци е единственото наше село, запазило цялостно характера си от епохата на Възраждането, което съдържа и съхранява в себе си ценни етнографски и архитектурни паметници и градоустройствени ансамбли, и поради това, че географското му разположение и климатичните му условия позволяват то да бъде курортен и туристически обект се обявява за исторически архитектурен резерват.

На 6 септември 1964 г. тържествено е открит Архитектурно-историческият резерват – Боженци.

В АИР „Боженци“ са отворени за посещение две музейни къщи – къща-музей „Баба Райна“ и къща-музей „Дончо Попа“, които представят етнографски експозиции, Менгема – работилница за пречистване на восък, Килийно училище, Експозиционна зала в Новото школо и Изложбена зала в Старото школо. В изложбената зала се сменят гостуващи изложби, а в експозиционната освен гостуващите изложби се поставят и постоянните експозиции на музея. Църквата „Св. Пророк Илия“, построена 1841 г. е свързана с интригуваща история разказвана от екскурзоводите в АИР.

Красимира Янкова