В центъра се извършва хемодиализно лечение и лечение с перитонеална диализа на пациенти с хронично бъбречно заболяване – V ст. Центърът работи по договор с НЗОК, на трисменен режим. Диализният център разполага с конфортна база и нова модерна апаратураq като са обособени 12 хемодиализни поста. Използват се качествени филтри и други консумативи за диализно лечение на водещи световни фирми производители. Прилага се и съвременно медикаментозно лечение на всички усложнения на хроничната бъбречна недостатъчност и диализното лечение. Всичко това осигурява адекватно лечение на пациентите, отговарящо на съвременните европейски и световни медицински стандарти.
В момента на диализно лечение в центъра са 71 болни, като 66 са на хемодиализно лечение и 5 на лечение с перитонеална диализа. 30 от тях са диспансеризирани като чакащи бъбречна трансплантация. През 2016 година са проведени общо 9 382 хемодиализни процедури. В центъра се лекуват пациенти без ограничение на възрастта в широки граници в момента от 9 години до 83 години.
Най-малкият пациент Байрям, който е на 9 години е на лечение в центъра от ноември 2015 г. Неговото заболяване, което се дължи на вродени аномалии на отделителната системаq е открито на 11-месечна възраст. Два месеца по-късно е извършена операция, която да осигури оттичане на урината. През следващите години хроничната бъбречна недостатъчност напредва и през м. септемвриq 2015 г. е включен на хрониохемодиализно лечение. Проблемите свързани с неговото заминаване за Германия за трансплантация и свързаните с нея подготвителни операции, многократно бяха обсъждани по електронните медии през изминалата седмица. В крайна сметка решението бе взето и детето чака определяне на нова дата за заминаване, продължавайки хемодиализното лечение.
Бъбречните болести понякога протичат безсимптомно или симптомите не са тежки и се подценяват. Особено важно е, че въпреки това много от тях имат прогресиращо развитие и водят след различно дълъг период от време до хронична бъбречна недостатъчност, а по-късно се налага и диализно лечение. Ранното откриване на бъбречно увреждане е изключително важно! То дава възможност за навременно лечение, за да се избегне или поне да се отсрочи с години започването на диализно лечение. Именно затова хората трябва редовно да бъдат изследвани за бъбречно заболявания.
В тази връзка към Диализният център е разкрит и кабинет за наблюдение и лечение на пациенти в ранен стадий на хронична бъбречна недостатъчност, както и за подготовка на болни с напреднала бъбречна недостатъчност за хемодиализа и перитонеална диализа.
Причините, които довеждат до бъбречни заболявания могат да бъдат наследствени фактори, инфекции, имунни процеси, травми, отравяния, механични пречки при оттичане на урината. Бактериалните инфекции причиняват хроничните пиелонефрити, имунни процеси причиняват хроничните гломерулонефрити, най-честото наследствено заболяване е бъбречната поликистоза. Много често бъбречните заболявания са усложнение на не добре лекуван захарен диабет и високо кръвно налягане.
Много често бъбречните заболявания се развиват без никакви симптоми, но все пак с напредването на болестта се появяват лесна уморяемост, загуба на апетит, гадене, отоци по клепачите и глезените, отделяне на повече урина през нощта, сърбеж по тялото. Но понякога тези симптоми се появяват късно, когато вече може да се направи много малко. Ето защо най-сигурният начин за откриване на хроничните бъбречни заболявания са профилактичните прегледи включващи изследване на урина – за наличиена белтък, кръв, инфекции и изледване на креатинин в кръвта – от където съдим за бъбречната функция.
С особено внимание трябва да се проследяват болните със захарен диабет, високо кръвно налягане, роднини на болни с хронични бъбречни заболявания.
Когато бъбреците загубят нацяло своята функция се преминава към някой от методите на бъбречно-заместителна терапия – хемодиализа, перитонеална диализа, бъбречна трансплантация.
Хемодиализата се провежда в диализен център. При нея кръвта на пациента преминава през специален филтър и пречистена се връща в тялото. Обикновено хемодиализните процедури се провеждат 3 пъти седмично по 4 часа.
Перитонеалната диализа се извършва в домашни условия от самия пациент след необходимата подготовка. При нея чрез поставен катетър в коремната кухина се влива специален разтвор, в който се отмиват задържаните продукти и разтворите се сменят с нови по определена схема, 4 пъти на денонощие или това се извършва от специален апарат през нощта докато пациентът спи.
Най-доброто решение на хроничната бъбречна недостатъчност е бъбречната трансплантация. Тя позволява на хората да живеят без диализа и да се завърнат към нормален начин на живот. За да се осъществи бъбречна трансплантация е необходим бъбрек с добро генетично сходство с организма на болния човек от трупен донор или близък роднина.
Бъбречните заболявания не са за подценяване, защото с развитието си засягат и други органи и системи, водят до задръжка на течности и високо кръвно налягане, повишават риска от сърдечно-съдови заболявания, водят до анемия и нарушения в минералната обмяна и костите и довеждат до инвалидизация.
Диализен център „ВИА ДИАЛ” ще откриете на адрес:
гр. Стара Загора
ул. „Армейска“ 13
Тел. за контакти: 0886 846 166
e-mail: viadial@abv.bg
Иде един от 12-те велики православни празници, двоен повод за радост и за близо 8500…