Те са разработили специална програма, която ускорява лечението на хъркането и помага при синдрома на сънна апнея. Истината е, трябва редовно да пеете.
[ad id=“225664″]
Изследователите са направили проучването с група доброволци, които страдат от хъркане. Била им дадена следната задача: да пеят всеки ден по 10-15 минути в рамките на цели три месеца. Когато времето на експеримента свършило, се оказало, че състоянието на доброволците- певци се е подобрило значително в сравнение със състоянието на хората, които не са.
Причината може да бъде вродена генетична особеност или специално състояние на мускулите на дихателните пътища. При нормалния сън, мускулите на езика и небцето на човека запазват горните дихателни пътища отворени . Ако тези мускули са прекомерно отпуснати, преминаването на въздуха през стеснения проход на дихателните пътища е частично блокирано. При всяко издишване спокойната част от фаринкса започва да вибрира, създавайки шум – хъркане.
[ad id=“263680″]
Защо мускулите понякога се напрягат по време на сън?
Това може да се дължи на продължителни възпалителни процеси на ухото, гърлото и носа, хронични заболявания, обструктивен бронхит или бронхиална астма.
Ако човек започне да хърка, след като е възникнало възпаление на ухото, гърлото или максиларните синуси, той трябва да си направи задълбочен медицински преглед възможно най-скоро. Колкото по-скоро това се прави, толкова повече шансове има това да не става хронично хъркане.
Хъркането е характерно за твърде затлъстелите хора. Поради затлъстяването в коремната област (висцерално затлъстяване) диафрагмата е твърде високо в тях, обемът на гръдния кош е намален, поради което се нарушава дишането.
[ad id=“236993″]
Как да се отървете от хъркането?
Трябва да се установи каква е причината за него. Може да са анатомични нарушения на дихателните пътища, кривината на назалната преграда или полипите в носа. Тогава не е изключено да се вземе решение за хирургическа интервенция.
Не забравяйте, че хроничното възпаление на гърлото често се предизвиква от „любов“ към цигарите. Тютюнопушенето причинява подуване на фарингеалните стени и намалява тонуса на фарингеалните мускули. Следователно, хъркането трябва да ни накара да се откажем от вредния си навик. Хората хъркат също, след като вземат силни алкохолни напитки.
[ad id=“236999″]
Пеенето наистина ли може да помогне за спиране на хъркането?
Когато спрете нездравословните, лоши навици, може да започнете лечение с пеене. Редовните вокални упражнения определено възстановяват дихателната система. Ако човек има добър глас, той изпитва естетическо удоволствие от пеенето.
Лекоатлетът Тихомир Иванов от СКЛА Берое е Спортист на Стара Загора за 2024 година,…